Postřehy ze závodů (Petr Kaňovský)

Návrat na přehled závodů

Zobrazit zprávy ze všech závody - rok:   2021   2020   2019   2018   2017   2016   2015   2014   2013   2012   2011   2010   2009   2008   2007   


2.6.2019 Okolo Výhonu 5,6 km (cca. 250m nahoru a 250m dolů)

Pořadí: 42. z 59 (57 dokončilo)

Čas: 36:06

Rychlost:  9,31 km/hod (6:27 na km)

Počasí: cca. 25-30 stupňů, převážně slunečno

Profil a povrch: prvních 1,8 km stoupání k rozhledě po asfaltu, šotolíně a trávě, pak 2,5 převážně terénní miniokruhy s prudkými klesáními a stoupáními, posledních 1,5 km klesání zpět na start, převážně šotolína a asfalt

Rozložení tempa a tepovky (čas na km, tepů za minutu):

   

Foto:

Závod Okolo Výhonu jsem běžel zejména z důvodu, že má duchovní rozměr. Už loni jsem ho běžel, vyhrál jsem tehdy po boji s kvalitními soupeři lidový běh, ve kterém se běželo jen do vrchu, 1,8 km s převýšením +165m. Letos jsme se ale s pořadateli dohodli, že lidový běh necháme pro méně zkušené a že zkusím hlavní běh, byť mi toto profilově nesedí - záměr byl rychleji vyběhnout nahoru a pak odstoupit, či se nějak dopravit dolů. Bohužel jsem byl v týdnu závodu dost nachlazený a bylo i horko, přesto jsem se rozhodl to zkusit a podpořit tak i dobrou věc, když výtěžek startovného jde na podporu ekumenického místa, které vzniká v oblasti kopce (loni tam vyrostl i misijní kříž).

Co se týká závodu, tak hodně je vidět už z vývoje tepovky a tepu. Do kopce se mi běželo o něco hůře než loni a protože jsem věděl, že mě ještě čeká pokračování, tak jsem ke konci nefinišoval, vyběhl jsem ho asi o půl minuty pomaleji než loni, ale pořád se slušným ekvivalentem kolem 4:00/km. Bylo mi ale dost teplo a necítíl jsem se úplně dobře, probíhal jsem kolem 10.místa. Pak trať vedla chvíli ještě po asfaltu, pak následoval krátký zhup dolů a běh do mírného kopce po trávě, to je vidět i na grafu tepovky kolem 1,8.-2.km. Pak ale už trať zabočila do celkem prudkého terénního klesání, zde se mi běželo špatně, navíc jsem se tu i rozkašlal a trochu se tu i dávil, předběhl mě zde i veterán Šmída, který pak doběhl na 13.místě asi o 7,5 minuty rychleji, než já (před startem jsem se s ním zdravil, protože jsme se potkali před týdnem i na MČR na Černé Hoře). Pak se trať dostala na rozcestí, odkud ve 2. a 3.kole zamířila opět nahoru. Zde jsem se snažil běžet intenzivněji, možná až moc, předbíhal jsem zde dost lidí, ale tep se dostal až na 186, tak jsem raději trochu zvolnil i tam, abych nezkolaboval. Dolů to pak bylo vždy špatné, a ani klesání po asfaltu nebylo úplně příjemné, byť bylo lepší než v terénu. Nakonec jsem se ale dostal dolů v pořádku a celkové tempo celého běhu je na mé poměry ještě obstojné, byť nahoru jsem běžel rychleji (kolem 5:45/km), než vyšlo tempo celého závodu.

Po závodu jsem se ještě byl vyklusat, byl jsem znovu i na kopci, navštívil jsem i rozhlednu a ekumenický kříž. Akorát jsem prý způsobil chaos, když mě potkali hasiči, kteří dohlíželi na závod a pak pořadatelům hlásili, že "na kopci se toulá číslo". :-) Po vyhlášení jsem se pak vydal během ze Židlochovic domů do Brna, cestou mě i zastihla dešťová přeháňka, během které jsem se ale schoval u obchodu v Nebovidech, kde jsem si i koupil občerstvení, tak jsem ani nezmokl. Večer jsem pak ještě běhal s jednou slečnou z facebookové skupiny, bylo i toto fajn, celkově jsem měl přes 50 km. Myslím, že se celý den vydařil, byť jsem letos nic nevyhrál (vítěz lidového běhu letos měl asi o 4 minuty pomalejší čas, než byl můj mezičas při letošním hlavním závodu). Aspoň se ale bez cen dalo lépe běhat, loni jsem pak musel jet busem. :-)


Návrat na přehled závodů