Postřehy ze závodů (Petr Kaňovský)

Návrat na přehled závodů

Zobrazit zprávy ze všech závody - rok:   2021   2020   2019   2018   2017   2016   2015   2014   2013   2012   2011   2010   2009   2008   2007   


15.6.2019 Svitavy (MČR veteránů) 5000 m chůze

Pořadí: DQ ze 7 mužů (v kategorii M35-59 ze 4)

Čas: 26:14 / 3 km

Rychlost:  6,86 km/hod (8:45 na km)

Průměrná TF:  142,7 tepů/min

Profil: 400 metrová dráha

Počasí: cca. 25-30 stupňů, slunečno

Rozložení tempa a tepovky (čas na km a tepů za minutu):

           

Foto

Letošní mistrovství České republiky veteránů se konalo ve Svitavách, kam je celkem dobré dopravní spojení, horší však je, že mám dlouhodobou krizi při běhání na rovině, natož na dráze. Věděl jsem, že se na mistrovství připravuje můj kamarád, který se ale zranil, a dále jsem si všiml, že je přihlášen jiný kamarád, který chodí i běhá. Přestože v den závodu byl závod BiGy run ve sprintu do vrchu, kde jsem loni byl druhý, tak jsem se ve středu v noci, tedy těsně před uzávěrkou, přihlásil na závod na 10000m běhu. Na MČR jsem startoval v roce 2013 a pak v roce 2014, kdy jsem dokonce vyhrál závod na 5000m (v absolutním pořadí dle časů, před přepočty). Bylo mi jasné, že letos toto nehrozí, naopak bude úspěch, pokud dám čas pod 1 hodinu, byť tempem 6:00/km dokážu běžet i do kopce se sklonem nad 10%. Navíc mělo být horko, ještě k tomu se mi rozpadly oba páry bot, ve kterých jsem běhal, a dokonce upadlo tlačítko Garminu. Ještě k tomu jsem i kvůli horku špatně spal, ráno se mi vůbec nechtělo na závod vyrazit, ale řekl jsem si, že se donutím, když už jsem se přihlásil. Kombinací běhu a tramvaje jsem dorazil na nádraží a sedl na vlak, kde cestoval i můj kamarád Tom, s další členkou Morendy Lenkou, oba měli jít závod na 5000m chůze. S oběma jsme o chůzi povídali ve vlaku, a pak mě napadlo, že bych ji mohl zkusit, že bych stejně čekal na závod na 10000m, který startoval až po ní. Věděl jsem sice, že je možné, že mě diskvalifikují, ale na druhé straně mě Tom povzbudil, abych to zkusil, že jsou jen tři přihlášeni v kategorii mužů 35-59 let a mohla by z toho být i bedna, kdyby někdo nenastoupil či nedokončil.

Přesun na stadion jsme dali asi 2 km během, Tom naštěstí měl uložené místo, kde se závod koná, tak jsme nebloudili. Na stadionu jsem se zaregistroval na běh a dopsal i na chůze. Věděl jsem, že běh je hned po závodu v chůzi a byl jsem rozhodnut, že 10 km nepoběžím, pokud mě nechají 5 km dojít. Na dráze jsem pak zkusil kolo chůze, kolo běhu a pak tam více popíjel a trochu si i pocvičil. V závodu s námi šly i ženy, bylo nás celkem dost. Mým jediným cílem bylo snažit se jít tak, abych došel, tedy splnil pravidlo bez letové fází a s nataženým kolenem. Byl jsem přesvědčen, že letovou fázi při chůzi nemám a že si musím jen pohlídat, abych se snažil propínat koleno při dopadu. Počasí bylo už slunečné a teplé, ale bylo mi jasné, že u chůze se do moc vysokých tepů nedostanu ...

První kolo chůze jsem šel svižněji, ale hned po 200m mi jeden rozhodčí řekl, že to není chůze a ukázal varování pro letovou fázi, což mě překvapilo, po 600m jsem pak na tabuli viděl i první návrh na vyloučení, když k vyloučení dojde po 3 takových návrzích. V dalších kolech jsem viděl varování od dalších rozhodčích, dvě za letovou fázi a jedno až dvě za nedopnuté koleno. Koleno jsem chápal, letovou fázi ne. Když po 1600m jsem viděl druhý návrh na vyloučení, opět za letovou fázi, záměrně jsem zpomalil, až jsem šel pomaleji, než chodím někdy cestou z obchodu. Dával jsem si velký pozor a myslel jsem, že mě nechají dojít, když jsem přitom šel poslední. K tomu bohužel nedošlo, po 2980m jsem viděl červenou kartu a na tabuli zjistil, že i třetí vyloučení bylo za letovou fázi, tak jsem došel po trávě do cíle, abych měl 3000m a zastavil hodinky. Bylo mi jasné, že má chůze podle pravidel nebyla, nicméně letové fáze jsem si nevšiml já, ani mí spoluchodci/soupeři, toto je pro mě záhadou. Nicméně, mám prokázáno rozhodčími, že i to, co považuji za chůzi, je běh, tím spíše musí být během to, co za běh považuji i sám.. :-) Škoda, že už dosloužil i měřič výkonu STRYD, protože by mě zajímalo, co naměřil z hlediska výkonu, kadence a případně i vertikální oscilace a dob kontaktů.

Přestože jsem šel jen 3000m, tak mě to hodně vyčerpalo, hlavně jsem si obouchal paty, kde se pak odpoledne udělaly i puchýře, neboť přes patu nejsem zvyklý dopadat, navíc ve skoro nových botách. Kámoš Tom došel na 2.místě, těsně poté, co jsem byl diskvalifikován. Chvíli jsem přemýšlel, jestli mám závod na 10000m běžet, ale pak jsem si řekl, že nemohu nic zkazit, že to zkusím a uvidím, více viz komentář. Každopádně jsem si ověřil, že závody chůze nejsou pro mě, toto byla téméř jistě má derniéra. :-) Ale nelituji, že jsem to i tentokrát zkusil. :-)


Návrat na přehled závodů