Postřehy ze závodů (Petr Kaňovský)

Návrat na přehled závodů

Zobrazit zprávy ze všech závody - rok:   2021   2020   2019   2018   2017   2016   2015   2014   2013   2012   2011   2010   2009   2008   2007   


28.9.2019 Starolískovecká sedmička cca. 6,7 km

Pořadí: 4. ze 6 běžců

Čas: 35:18,6

Rychlost:  11,38 km/hod (5:16 na km)

Průměrný tep:  173,4 tepů/min

Průměrný výkon dle STRYD:  239 W

Průměrná kadence dle STRYD:  184 kroků/mim

Profil: 7 mírně zvlněných asfaltových okruhů, včetně obrátky o 180 stupňů a několika ostrách zatáček

Počasí: cca. 20 stupňů, zataženo, později slunečno

Grafy výkonu, kadence a tepu:

Původně jsem chtěl běžet závod na 1400m s převýšením +257m na Inovec, až nad Trenčínem, ale kvůli komplikované dopravě "na poslední chvíli", kdy bych nemusel ani stihnout start, jsem nakonec neodjel. Koukal jsem, jaké závody se běží v Brně a narazil jsem poblíž svého bydliště hned na dva závody, Kozí běh v Nebovidech a Den radnice ve Starém Lískovci. Kozí běh byl v přírodě, ale měl v součtu 200m klesání (stejně tak stoupání), tady jsem počítal, že to bude skoro rovina. Protože si ale kámoš z baráku chtěl ráno zaběhat, na Kozí běh jsem definitivně nešel, byť jsme dali přes 15 km v kopcích, včetně právě Nebovid. Uvažoval jsem, zda na polední závod půjdu, ale měl start jen 2 km od mého bydliště a i díky podpoře kamarádky jsem nakonec vyrazil. Počasí bylo velmi nejisté, bylo dost vlhko, chvílemi i mrholilo, ale pak se to vybralo a bylo slunečno, možná až moc. :-) Závod probíhal v areálu, kudy občas běhávám, dříve pravidelně. Napřed byl závod dětí na koloběžkách, pak v běhu na 400m a pak na 1000m, teprve pak byl závod dospělých (nad 16 let), aspoň jsem ale stihl zjistit, kudy se běží, když závod na 1000m probíhal na stejné trase, jako závod dospělých, byť oni běželi jedno kolo a my sedm. Napřed se běželo do velmi mírného kopce asi 300m, pak byla obrátka, běželo se 200m zpět, pak zatáčka doprava a poté doleva s mírným zhupem dolů, pak běh kolem hospody, přeběh na silnici a na zatáčce s větším poloměrem doběh do mírného kopce do cíle. Dětí běhalo celkem dost, dospěláci se přihlásili jen čtyři muži a dvě ženy, závod měl společný start i společné vyhláśení, bez kategorií. Protože mé boty Salming Race už jsou poškozené, na asfalt jsem vzal raději Saucony, ve kterých ale moc neběhám, přesto jsem věřil, že jsou na tento povrch lepši. To byla pravda, nicméně se časem ukázal nezvyk na to, tak těžko říct, zda rozhodnutí bylo správné. Jinak jsem si od závodu moc nesliboval, na rovině mi to trvale nejde.

V prvním okruhu jsem zjistil, že jsem běžel celkem svižně, tempem kolem 5:00/km, přesnější údaj ale nemám, protože gps měření bylo špatné a kola jsem neukládal. Běžel jsem ale podle výkonu, nastavil jsem pípání pod 225W, to v prvním kole zaznělo jen na zhupu před hřištěm. Byl jsem na třetím až ćrvtrém místě spolu s jedním mužem, když první dva muži se rychle vzdálili, jedna slečna byla těsně za námi a poslední byla pomalejší. Ve druhém a třetím kole jsem zjistil, že do mírného kopce (stoupání kolem 1%) na soupeře běžícího se mnou naženu několik sekund, po obrátce je ale zase ztratím, na konci 3.kola mě i na chvíli předběhl, ale ještě těsně před cílem jsem ho předběhl zpět. Bohužel jsem měl dost vysoké tepy a vícekrát jsem i kašlal a smrkal, bylo mi i dost teplo, jak se oteplilo a asi jsem byl i nervozní z šance být na bedně. Bylo mi jasné, že mu musím utéct nejpozději do poloviny sedmého kola, protože ve finiśi převážně s mírného kopce nemám šanci. Celkem jsem se snažil, celou dobu jsem byl před ním, ale náskok se nedařilo zvyšovat, nejvíce jsem měl vždy tak 7-8 sekund před otočkou, nejméně tak 2 sekundy před cílem. Poslední kolo jsem se znovu snažil a věřil jsem, že mám náskok už dostatečné, ale po obrátce mě začalo mírně táhnout do levého lýtka a vůbec mi to nešlo, ale ještĚ před zhupem jsem měl pár sekund náskok. Zde jsem ale tuto část proběhl i dle grafu výkonu nejhůř ze všech kol a soupeř se předehnal přede mě. Moc jsem se snažil, seběhl jsem si i na krajnici, abych trochu uvolnil nohám, navíc na mě volali z hospody, že jak to, že mě soupeř předběhl, ať se snažím. To jsem se snažil, ale nevyšel mi ani seběh na silnici s otočkou, soupeř měl náskok asi 3 sekundy. Přesto jsem se nevzdal a zkusil zrychlit, byť jsem už spíše pajdal. Posledních asi 30m jsem se začal přibližovat, doběhl jsem jen těsně za ním, podle pořadí o 0,3 sekundy, s vysokým tepem, až 188. Fakt jsem více do toho dát neuměl a velmi mě tento výsledek mrzel. Další závodnice skončila za mnou asi o půl minuty, poslední jsem předběhl o kolo.

Deklarovaná délka kola byla 1000m, ale dle gps jsem naměřil méně, dle fotomap bylo odhadem 960m, počítám tedy délku závodu na 6,7 km, i když kdoví, třeba to mělo i víc. Tempo při délce 6,7 km by vyšlo kolem 5:16/km, z toho první kola kolem 5:00/km. Asi to je maximum, jaké jsem byl schopen na této trati aktuálně dát, i tak to bylo lepší, než jsem myslel, byť výkon 239W je dost nízký, když na závodech v horách jsem měl při 53 minutovém závodu průměr 281W a toto mělo jen 35 minut. Tepy jsem ale měl vyšší teď. Bohužel ale postupně rostla únava, asi i kvůli těm vysokým tepům a neudržel jsem tempo a výkon prvních kol (v prvnim kole průměr kolem 250W), jinak bych to 3.místo asi udržel. Počkal jsem si ještě na vyhlášení a pak doběhl domů, odpoledne jsem pak dal ještě přes 10 km v oboře Holedná, běželo se mi velmi dobře. Obávám se, že na rovinatých závodech na asfaltu ještě dlouho nezaběhnu dobře, nicméně to bylo zajímavé zpestření!


Návrat na přehled závodů