Postřehy ze závodů (Petr Kaňovský)

Návrat na přehled závodů

Zobrazit zprávy ze všech závody - rok:   2021   2020   2019   2018   2017   2016   2015   2014   2013   2012   2011   2010   2009   2008   2007   


22.9.2010 Moravská Slavia - hodinovka

Pořadí: 61. ze 170 běžců

Vzdálenost: 13 349 metrů

Rychlost: 13,35 km/hod (4:30 na km)

Profil: dráha, tartan

Počasí: cca. 20 stupňů, skoro jasno, později cca. 15 stupňů, soumrak

Vývoj tempa a tepové frekvence v průběhu závodu: (v závislosti na uběhlé vzdálenosti v km)Další závod Triexpert cupu, kterým byla hodinovka na Moravské Slavii, jsem bral jako test připravenosti před nedělní desítkou v Běchovicích a také jako test funkčnosti měřiče tepové frekvence s GPS (Garmin), který jsem koupil od slovenského běžce. Minulý týden se mi opět podařilo překonat osobní rekordy na krátkých vzdálenostech (250 metrů až 1,5 km), ale i přes zvýšenou kilometráž jsem věděl, že s aerobní připraveností je to horší. I přesto jsem chtěl běžet 10 km na hranici osobního rekordu, kolem 43:00, a zbytek doklusat podle sil. Garmin jsem měl jen několik dní, takže jsem ho neměl dostatečně odzkoušený, avšak i s pomocí návodů jsem zjistil téměř všechny funkce. Nastavil jsem tedy automatické měření kol dle GPS a zobrazení aktuálního a průměrného času kola, aktuální tepové frekvence a celkového času.

Před závodem jsem pečlivěji zvažoval, zda běžet bosý nebo v botech. Naboso jsem dosáhl osobní rekordy na krátkých vzdálenostech, ale měl jsem obavu, že při delším běhu bych pak nemusel dobře zvládnout techniku, což by mohlo vést ke zvýšení rizika puchýřů a odřenin s negativními důsledky pro hodinovku, ale i pro Běchovice za 4 dny. I proto jsem se nakonec rozhodl běžet v botech, vzal jsem odzkoušené Mizuna, byť už hodně opotřebené. Mám ještě dva novější páry, ale ani v jednom se mi neběhá ideálně. Před závodem jsem se rozklusal dvě kola a pak si všiml, že mám špatně zavázanou tkaničku pravé boty. Začal jsem ji tedy převazovat a v tom okamžiku byl závod odstartován, aniž bych s tím počítal. Trvalo mi 10 vteřin, než jsem to dovázal a přeběhl startovní čáru, mezitím však přeběhla většina startujících, z nichž mnozí byli slabší než já, takže jsem je musel při předbíhání obíhat.

Hned po několika kolech jsem viděl, že tentokrát to na osobák na 10 km nebude, avšak běžel jsem aspoň na cílový výkon hodinovky cca. 13,6 km, což by znamenalo překonání květnového osobního rekordu, když jsem v tréninku zaběhl 13,53 km. Ani to se však nepodařilo, přestože jsem se snažil bojovat a kolem 9.km se několik kol držel i Sváti Sedláčka, když mě předbíhal o kolo. Garmin do té doby fungoval spolehlivě, pak jsem ale v jednom kole předbíhal skupinu běžců, tím se dostal asi do 3.dráhy a automatická funkce nezaznamenala průběh kola. Zkusil jsem tedy po dalším kole toto udělat ručně, čímž jsem ale Garmina definitivně zmátl, protože pak začal měřit mezičasy jak na místě startu, tak v některých kolech i na místě průběhu mezičasu, čehož jsem si ovšem nevšiml a pouze jsem viděl, že průměrný čas kola ukazuje nesmyslně stále nižší údaje. Bohužel jsem si přitom nevšiml, že z tohoto důvodu se chybně ukazuje i čas aktuálního kola a že běžím pomaleji, než mi to ukazuje, avšak i přesto jsem pak z oficiální časomíry odhadl, že doběhnu za osobním rekordem, ale se slušným výkonem.

Závod jsem doběhl s výkonem 13 349 metrů, což znamená průměrné tempo těsně pod 4:30/km. Výkon byl o 349 metrů lepší než při loňské podzimní hodinovce. Doběhl jsem na 61.místě ze 170 lidí, což je nejlepší výsledek na závodech Triexpert cupu jak v absolutním pořadí, tak v relativním pořadí (percentil 35,5%). Dle žebříčku TEC jsem podal o málo horší výkon než 30.6. v Obřanech, ale i tak to bylo lepší než na všech ostatních závodech. S ohledem na okolnosti mohu být s tímto výsledkem spokojený. Jsem také rád, že jsem vyzkoušel Garmin a zjistil, že mi bude cenným pomocníkem. Zjistil jsem například, že průměrná TF v závodu byla 178/min, kde je tedy pravděpodobně můj anaerobní práh. Věřím také, že mi bude cenným pomocníkem jak v Běchovicích, tak na maratonu v Ostravě.

Po závodu jsem se vyklusal 1450 metrů na dráze a pak další 3 km při cestě směrem domů. Výklus se mi velmi osvědčil, neboť pomáhá rychlé regeneraci. I díky tomu jsem dnes ráno mohl s kamarádkou Evou uběhnout dalších 19,3 km, přičemž tento běh byl velmi příjemný. Jsem rád, že i díky ní mám novou motivaci, proč vyběhnout. Jinak se těším jak na nedělní Běchovice, tak na Ostravský maraton, kde ovšem nemám žádné odhady výkonu, který bych mohl zaběhnout. Velmi důležité nicméně je, že mě běhání opět baví a dává možnost prožít pěkné chvíle při něm. Bohu díky za to!


Návrat na přehled závodů