Postřehy ze závodů (Petr Kaňovský)

Návrat na přehled závodů

Zobrazit zprávy ze všech závody - rok:   2021   2020   2019   2018   2017   2016   2015   2014   2013   2012   2011   2010   2009   2008   2007   


21.5.2011 Tesco běh pro život - Brno 4,9 km

Pořadí: 5. z 2282 účastníků (běh je ale veden jako nesoutěžní)

Čas: 19:58

Rychlost: 14,72 km/hod (4:04 na km)

Průměrný tep: 174,2 tepů/min

Profil: asfaltový okruh, rovina

Počasí: 25 stupňů, zataženo před bouřkou

Rozložení tempa (čas na km) a tepové frekvence (tepů/min):

   

Pro účast na charitativnim Běhu pro život jsem se rozhodl spontálně až na základě aktuálních časových možností. Svou účastí jsem chtěl podpořit dobrou věc, kterou je pomoc onkologicky nemocným dětem, a chtěl jsem si i dobře zaběhat. Protože jsem přitom do poslední chvíle nevěděl, že odpoledne poběžím, tak jsem dopoledne věnoval poměrně intenzivnímu běhání na dráze za horkého slunečného počasí, což mě stálo dost sil.

Když jsem dojel na místo konání akce, tak jsem byl překvapen množstvím účastníků. Celkem se tu sešlo 2282 lidí, což je úžasný počet. Akce přitom byla profesionálně připravena, nebyl problém ani s prezencí ani s úschovou věcí a v rámci startovného ve výši jen 200 Kč jsem obdržel i tričko, medaili a bohaté občerstvení. Ani s vyznačením trati nebyl sebemenší problém a přestože byl běh prezentován jako nesoutěžní, tak v cíli byla i časomíra. Jediným problémem snad mohlo být dusné počasí, i když bylo štěstí, že se těsně před startem zatáhlo. Potkal jsem tu i dvě starší kamarádky, se kterými jsem prohodil pár slov, bylo to fajn.

Běh jsem se rozhodl běžet naplno, abych otestoval své možnosti. Hned po startu jsem ztratil asi 10 vteřin obíháním pomalejších běžců, ale pak už se mi celou cestu běželo velmi dobře. Běžel jsem rovnoměrným tempem 4:00/km a postupně předbíhal běžce, kteří přepálili tempo. Přibližně v polovině třetího kilometru jsem se dostal na 3.místo, ale na konci 3.km mě předběhl jeden člověk, jehož tempo jsem nebyl schopen zachytit. Následně jsem pak mírně zpomalil a 4.km měl za 4:10. Nedaleko za mnou běžel kamarád z běžeckých závodů, jinak jsem běžel osamoceně. V posledním necelém kilometru jsem se mu pak pokusil utéct, protože se mi to ale nepodařilo, tak jsem se vrátil zpět k pomalejšímu tempu a zkusil pak přidat v posledních 100 metrech. Ani výraznější zrychlení mi však nepomohlo, abych nebyl předstižen, takže jsem doběhl na 5.místě v čase 19:58. Průměrné tempo tak bylo 4:04/km, což nepovažuji vzhledem k podmínkám za špatný výsledek.

Hned po doběhu začalo mírně pršet, přičemž během pár minut déšť velmi výrazně zesílil a přišlo i několik hromů. Litoval jsem všechny, kdo byli ještě na trati, ale raději si vyzvedl své věci a šel se schovat k obchodním domům. I proto jsem vynechal i vyklusání, což by za normálních okolností byla chyba, ale za prudkého deště se mi běhat nechtělo a pak s věcmi už také ne. Jsem rád, že jsem se této akce zúčastnil a pomohl tak dobré věci. Myslím, že je dobře i to, že jsem běžel naplno, protože přestože běh byl prezentován jako nesoutěžní, tak byli vyhlášeni první tři v cíli a byl s nimi i veden rozhovor. Je jasné, že na běhy tohoto typu chodí hlavně "nezávodníci", ale tím spíše je třeba ocenit, v jak hojném počtu se tu sešli a podpořili dobrou věc nejenom finančně, ale i aktivně. Nezastírám přitom, že je mým snem zaběhnout podobně dobré pořadí i na některém masovém soutěžním běhu, i když vím, že zatím je jeho splnění velmi daleko ...


Návrat na přehled závodů