Postřehy ze závodů (Petr Kaňovský)

Návrat na přehled závodů

Zobrazit zprávy ze všech závody - rok:   2021   2020   2019   2018   2017   2016   2015   2014   2013   2012   2011   2010   2009   2008   2007   


17.8.2011 TriExpert cup - Moravská Slavia 10 km

Pořadí: 55. ze 212 běžců (204 doběhlo)

Čas: 41:55

Rychlost:  14,31 km/hod (4:11 na km)

Průměrná TF:  165,5 tepů/min

Profil: 400 metrová dráha

Počasí: cca. 25 stupňů, slunečno, ke konci část dráhy ve stínu

Rozložení tempa a tepovky (čas na km a tepů za minutu):

     

Od tohoto závodu jsem neočekával žádný kvalitní výkon, neboť jsem ho absolovoval poslední den sedmidenního objemového tréninku, během něhož jsem naběhal 238 km, z větší části v kopcovitém profilu Krkonoš. Navíc bylo dost teplo a byl jsem unaven z pro mě dlouhého cestování z Krkonoš domů. Stihl jsem až poslední rozběh, ve kterém jsem naštěstí měl právo startovat, protože jsem zaběhl slušně minulou 5 km. Start rozběhu se opozdil, takže jsem věnoval čas rozhovoru s kamarády i krátkému odpočinku. Dal jsem pak jen jedno kolo rozklusu a cítil, že to dnes opravdu nebude "ono", přesto jsem ale hodinky nastavil optimisticky na 40 minut (reálně jsem očekával čas kolem 45-50 minut). Hlavním problémem byla svalová únava nohou, kdy jsem měl problém provést pořádný odraz, takže délka kroku byla ještě kratší než obvykle.

Těsně před startem jsem se pozdravil s kamarádem ze školy, který běžel v předchozím rozběhu, a šel se pŕipravit na dráhu, avšak jakmile jsem tam dorazil, tak zazněl startovní výstřel. Ten mě velmi překvapil a trvalo aspoň 5 sekund, než jsem přešel startovní čáru (byl jsem až vzadu pole). Z tohoto důvodu mi hned utekli Sváťa s Honzou, když jsem věděl, že Sváťa má šanci běžet na čas kolem 40 minut. Přestože jsem se snažil ztrátu dohonit, tak se mi to nepodařilo, a od 2.km musel zpomalit. Tím, že se mi nedařilo, mi vadily i jiné věci, jako byl chybně zobrazován údaj na časomíře a zejména stříkání vodou v prostorách cíle. Toto byl prostředek, jak ochladit závodníky v horku, ale mě toto vadilo, protože mám brýle a podvědomě jsem pokaždé zavíral oči a na toto se moc netěšil. Stříkání přitom přetrvalo asi 21 kol a jen v posledních cca. 4 kolech již nebylo, protože se mezitím na části trati objevil stín. Po 2.km jsem začal výrazně zpomalovat a i když jsem mezitím předběhl Honzu, který jako obvykle přepálil, tak se mi Sváťa stále vzdaloval (i když jsem viděl, že ani on na čas 40:00 neběží).

Přibližně po 5 km jsem se trochu probudil z letargie poté, co mě Jiřina Kociánová předběhla o celé kolo. Snažil jsem se ji chvíli (100-200 metrů) držet a zrychlil, ale to mi nevydrželo dlouho a vrátil se k tempu kolem 4:16/km. Poté jsem se ještě jednou pokusil o zrychlení kolem 7,5.km, ale 5.kolo před koncem jsem zaběhl špatně, což si nedokážu úplně vysvětlit - snad jsem tam smrkal nebo dělal něco jiného, ale i tak jsem byl velmi překvapen. Poté jsem ale měl chuť doběhnout Sváťu, který byl v té době o 12 sekund přede mnou. Již předtím jsem viděl, že se můj odstup od něj postupně snižuje a viděl jsem, že ani on nedrží rovnoměrné tempo. V dalších 2 kolech jsem postupně zrychloval a posledních 800 metrů zkusil již běžet skoro "naplno". 600 metrů před cílem jsem Sváťu dostihl a úmyslně v ten okamžik zrychlil, abych mu utekl o pár metrů (získal jsem náskok asi 4 sekundy). Pak jsem i kvůli únavě krátce výrazněji zpomalil, ale všiml jsem si, že se mi Sváťa začíná přibližovat, tak jsem zrychlil a doběhl nakonec o 2 sekundy před ním.

Výsledný čas byl 41:55, takže jsem o 2 minuty zaostal za svým osobním rekordem, přesto jsem se celkově umístnil na 55.místě, což je můj třetí nejlepší výsledek na závodech TriExpert cupu v historii. Hodně běžcům, běžícím zejména v prvních dvou rozbězích, kdy bylo ještě tepleji, se přitom nedařilo a ze závodu odstoupilo 8 lidí, což je neobvykle hodně. Dle žebřičku jsem zaběhl slušně a ještě si výrazněji polepšil. 2 minuty za osobákem může vypadat jako neúspěch, ale je o minutu lepší výkon, než byl můj nejlepší výkon v loňském roce, a to bez ohledu na objem, který jsem v minulých dnech naběhal. Myslím, že závod splnil to, co jsem od něj očekával - ukázal, že ani neobvykle vysoká kilometráž mě příliš neunavila a tělo ji dobře zvládalo.

Po závodu jsem se vyklusal ještě na dráze 1,4 km a pak dalších 9 km běžel se Sváťou domů. I tento běh jsem si užíval a měl z něj radost. Prožil jsem velmi pěkné dny a jsem za ně vděčný! Pokud se jedná o mé další běžecké plány, tak jsem přihlášen na PIM desítku a pak uvažuji i o nějakém říjnovém maratonu, i když se obávám, že na čas pod 3h ještě natrénováno nebudu mít.


Návrat na přehled závodů