Postřehy ze závodů (Petr Kaňovský)

Návrat na přehled závodů

Zobrazit zprávy ze všech závody - rok:   2021   2020   2019   2018   2017   2016   2015   2014   2013   2012   2011   2010   2009   2008   2007   


6.5.2013 Kardio běh Brno-Výstaviště cca. 2,57 km

Pořadí: 12. ze 145 běžců

Čas: 9:33

Rychlost: 16,15 km/hod (3:43 na km)

Průměrný tep: 176,1/min

Profil: rovina, asfalt, několik zatáček, včetně jedné o 180 stupňů

Počasí: 12 stupňů, zataženo

Rozložení tempa (čas na km) a tepové frekvence (tepů/min):

   

Kardioběhu Jiřího Tomana, který proběhl po roce opět v areálu brněnského výstaviště, jsem se zúčastnil navzdory doznívajícímu nachlazení, které mě už otravuje delší dobu, a které se projevuje zvýšeným zahleněním. Loni jsem závod běžel necelé dva dny po pražském maratonu, přičemž se mi zde líbilo a zaběhl jsem slušný čas 9:57 (3:48/km), více zde). Letos závod proběhl šest dní před pražským maratonem, ale kvůli nachlazení jsem počítal, že zaběhnu hůře než loni, odhadem kolem 3:55/km. Ráno se mi vůbec nechtělo vstávat a cítil jsem výraznou únavu nohou, a opět vnímal i zahlenění po noci. Poležel jsem si tedy chvíli v posteli, změřil si teplotu (zjistil jsem, že nemám) a pak se skoro na poslední chvíli rozhodl, že to přece jen zkusím, přestože se mi to nehodilo ani moc časově, neboť již na 8:15 jsem byl objednán na fyzioterapeutické cvičení v Novém Lískovci. Protože bych na Výstaviště nestihl doběhnout, tak jsem jen popoběhl 1,9 km, abych stihl nejbližší trolejbus, a potom na Výstavišti běžel v rámci rozklusu 0,6+0,5 km. Cítil jsem se celkem dobře, tak jsem si říkal, že to zkusím rozběhnout a uvidím. Závod měl hvězdného startéra, kterým byl Tomáš Dvořák.

Prvních 500m borci poněkud přepálili a i když jsem se snažil běžet umírněně, tak tempo bylo pod 3:30/km, což mě překvapilo. Běžel jsem v té době na 18.místě. V dalších 500 metrech jsem potřeboval smrkat, jinak jsem se držel tempa borců přede mnou, kteří ovšem začali zpomalovat, možná až příliš. Předběhl jsem dva z nich a zjistil, že tempo půlkilometru kleslo až skoro k 4:00/km, což se mi zdálo zbytečně pomalé, a proto jsem přidal. Dalších 500 metrů jsem předběhl další dva borce, ale jeden člověk předběhl mě, takže jsem se pohyboval na 15.místě a držel se poblíž tohoto človíčka. Běželo se mi celkem dobře, i když už jsem musel více dýchat ústy. Dalších 500 metrů směrem k cíli, kde však trať nekončila, avšak do cíle vedla další smyčkou. Přesto jsem ale pocitově ještě mírně přidal, a předběhl jak borce, který mě předběhl na 1,3 km, tak dalšího kolegu a hned po náběhu do smyčky za 2.km jsem předběhl ještě jednoho člověka, ocitl jsem se tedy na 12.místě. Poté už jsem neměl v dohledu nikoho, koho bych mohl dostihnout, ale snažil jsem se i tak ještě zrychlit, aby mě nepředběhl zpět nikdo za mnou (nevěděl jsem, jak daleko kdo je, protože otáčet se by nebylo dobré kvůli možnosti zakopnutí). Byl jsem velmi překvapen, v jak dobrém čase jsem doběhl, čas byl 9:33, tedy o 24 sekund rychlejší než loni, průměrné tempo bylo 3:43/km. Po dopočtu jsem zjistil, že se jednalo o 7.nejrychlejší 2,5 km, přičemž za osobákem jsem zaostal jen o 11 sekund. Trať bohužel není organizátory přesně změřená (udávají délku nesprávných 3 km), tak se řídím při měření tím, co naměřil Garmin, dnes to bylo 2,57 km. Kdybych naměřil 2,62 km, jak loni na úplně stejné trati (kontroloval jsem i dle mapy obou běhů), tak by dokonce tempo bylo 3:39/km, ale to je jedno, beztak se zde běhá hůře než na dráze, kvůli zatáčkám, ale i občasným zpomalovacím pruhům na zemi. S časem, ale i pořadím, jsem velmi spokojen!

Ihned po doběhu se projevilo zmíněné zahlenění výrazným dávením, skoro jsem se pozvracel. :-) Po přechodu do klusu a vysmrkání se to ale zlepšilo, vyklusal jsem 1,7 km a teprve pak šel odevzdat čip a vyzvednout občerstvení (dal jsem vodu a sebou vzal tatranku). Pak jsem ještě dal 1 km výklusu směrem na Mendlovo náměstí, kde jsem si koupil pečivo a dojel jsem domů, kde jsem se umyl, převlékl a hned poté se vydal na to cvičení. I cvičení dnes proběhlo fajn, byl jsem tam dnes naposledy, ale cítil jsem se dobře i psychicky. Pokud se jedná o kardioběh, tak opět musím pořadatele pochválit, trať byla výborně vyznačená, organizace i občerstvení byly fajn, vyfasoval jsem i tričko (přitom startovné bylo opět zdarma) a letos byl zajištěn i profesionální výsledkový servis, takźe výsledky byly skoro okamžitě nejenom v místě závodu, ale i na Internetu (loňské výsledky se na Internetu ještě neobjevily). Pokud se jedná o zahlenění, tak aktuálně mám pár hodin po závodu skoro zcela čistý nos, ale samozřejmě to ještě nemusí nic znamenat. Bylo fajn, že jsem dnešní běh zkusil, třeba i díky němu najdu odvahu i do nedělního maratonu. Rozhodnutí udělám zítra, po Hamburg desítce, kterou po delší době pořádám.

Edit: při porovnání map jsem zjistil, že dnešní závod byl přece jen minimálně o 30 metrů kratší než minule, protože poloměr téměř kruhové části, kde se obíhala rotunda, byl menší než minule. Zbylých 17 metrů bych bral jako nepřesnost Garmina, i když nelze vyloučit, že ani na smyčce před cílem nebyla trasa vytýčena kousek jinak než tehdy. Proto bych se přidržel dnes naměřené délky 2,57 km a průměrného tempa 3:43/km.


Návrat na přehled závodů