Postřehy ze závodů (Petr Kaňovský)

Návrat na přehled závodů

Zobrazit zprávy ze všech závody - rok:   2021   2020   2019   2018   2017   2016   2015   2014   2013   2012   2011   2010   2009   2008   2007   


11.7.2013 Brněnské Hamburgy 10 km

Pořadí: 7. ze 12 běžců

Čas: 64:27

Rychlost:  9,31 km/hod (6:16 na km)

Průměrná TF:  124,2 tepů/min

Mezičas 5 km: 29:53

Počasí: cca. 15 stupňů, zataženo

Rozložení tempa a tepovky (čas na km a tepů za minutu):

     

Tento závod byl souběžně soutěžní částí Charismatického běhu, který probíhal při příležitosti Katolické charismatické konference, a proto se ho zúčastnilo mnohem více lidí než obvykle, konkrétně 12 z celé republiky. Za tuto účast jsem byl rád a děkuji všem. Závodu se zúčastnil i můj kamarád Jožka Král, který už dlouho usiluje o zaběhnutí desítky pod 60 minut, a proto jsem mu slíbil, že ho k tomu na tomto závodu zkusím dovést jako vodič. Vzal jsem sebou i vodu a rozlil ji do kelímků, abych měl Jožku čím osvěžovat. I když mi Jožka ráno říkal, že se úplně necítí, tak jsem věřil, že to dáme, protože bylo i příznivé počasí. Běh jinak probíhal v přátelském duchu, někteří běželi naplno, jiní si ho jen vychutnávali či běželi jen po kouskách apod. S Jožkou jsme domluvili mírně zpomalované tempo, které jsem se snažil dodržovat.

V prvních pěti kolech se nám dařilo běžet dle plánu, i když jsem si všiml, že má Jožka problém s plynulostí dechu, neboť dýchal dost rychle a povrchně. Pak jsem mu podal první kelímek s vodou, abychom předešli nadměrnému přehřívání. V dalších kolech ale začal Jožka postupně zaostávat a i když jsem se ho snažil povzbuzovat, tak naše tempo kleslo až k 6:15/km. Jožkovi se moc běžet nechtělo, ale snažil jsem se ho motivovat, že když už jsme tam, tak abychom zkusili aspoň pětku pod 30 minut a pak se uvidí. Kelímek jsem mu podával už cca. každá dvě kola. Jožka se skutečně vzepjal, zrychlil a doběhl pětku za 29:53, což není moc daleko od jeho osobáku 29:10. Myslím, že podal výborný výkon, hned na metě 5 km se ale zastavil a nechtěl pokračovat dál.

Další kolo a půl absolvoval jen střídáním chůze a běhu, spíše tedy chůzí, avšak poté s mou pomocí dostal chuť pokračovat, byť tempem kolem 7:00/km. Snažil jsem se, aby tempo neklesalo výrazně více, abychom výsledný čas měli do hodiny a pět minut. Bohužel jsem se nemohl soustředit jen na podporu Jožky, protože se na stadionu objevil fotbalový správce, který chtěl stříkat trávník a několikrát mě vyzval k posunu počítače, avšak neřekl, kam až ho chce posunout, jinak jsem se ale snažil Jožkovi pravidelně podávat kelímky s vodou a též ho podporovat psychicky. V posledním kole se k nám připojilo i dost dalších běžců, kteří již byli v cíli, a protože Jožka viděl, že už budeme v cíli, tak výrazně zrychlil, díky čemuž jsme se dostali výrazně pod 1:05, konkrétně na 1:04:27. Myslím, že s ohledem na okolnosti to byl pěkný výsledek, byť za osobákem zaostal o dvě a půl minuty a za cílovým časem o čtyři a půl minuty. Věřím, že nejpozději na podzim pod 60 minut dá. :-)

Závod se mi jinak líbil, stejně jako další části Charismatického běhu. S Ondrou a Oldřichem jsme pak běželi ještě i závod na 2 km, více zde


Návrat na přehled závodů