Postřehy ze závodů (Petr Kaňovský)

Návrat na přehled závodů

Zobrazit zprávy ze všech závody - rok:   2021   2020   2019   2018   2017   2016   2015   2014   2013   2012   2011   2010   2009   2008   2007   


12.11.2013 Brněnské Hamburgy 10 km

Pořadí: 1. z 5 běžců

Čas: 39:51,5

Rychlost:  15,05 km/hod (3:59 na km)

Průměrná TF:  178,5 tepů/min

Mezičas 5 km: 19:59

Počasí: 2 stupně, jasno, mírná námraza

Rozložení tempa a tepovky (čas na km a tepů za minutu):

     

Jak už naznačily celkem povedené závody na Mizuno sedmičce (zde a zde), tak se aktuálně nacházím v největší běžecké pohodě za několik posledních měsíců. Velmi k tomu pomohlo jak ochlazení, tak výrazné zkvalitnění stravování, související i s poklesem hmotnosti oproti září o 2-3 kg, tak zlepšení psychiky. Velkou zásluhu na tom má i jedna kamarádka, která mi radí v otázkách stravování a psychiky, zatímco já ji radím v oblasti běžeckých testů, kadence apod. Povzbudilo mě i to, že včera vyšel test, který jsem jí naplánoval, nad očekávání dobře. Jak už jsem psal v sobotu, tak jsem získal dojem, že bych mohl být schopný zaběhnout desítku pod 40 minut, což se mi naposledy podařilo téměř před 3 měsíci. Protože jsem se v neděli a pondělí ráno cítil dobře a předpověď počasí byla příznivá, tak jsem dostal chuť to zkusit hned v úterý ráno, a proto jsem vyhlásil Hamburg a pozval na něj několik pravidelnějších účastníků. Nakonec přišlo pět lidí, což je fajn počet. Ráno se mi nechtělo moc vstávat, ale pak se mi klusalo na stadion dobře, a věřil jsem, že bych mohl zaběhnout dobře. Rozhodl jsem se vzít nové boty Aero, ve kterých jsem ještě nic rychlého neběžel, a které nejsou tak lehké jako Roniny, ale v posledních dnech už jsem se v nich cítil mnohem lépe než předtím. Jinak bylo jasné, že od začátku poběžím sám, neboť kamarádi, co dnes dorazili, se sice zlepšují, ale jeden z nich běžel jen tréninkově a další tři ještě výkonnostně nejsou na úrovni času 40 minut na desítku. Počasí bylo příjemné, byly 2 stupně, a dráha byla namrzlá jen minimálně. Vše tedy hrálo pro mě.

Strategii jsem naplánoval jinak, než dříve, a to tak, že se pokusím rozběhnout rychleji, dostat tepovku na 180 a pak s velmi mírným zpomalováním tuto tepovku držet. Realita ale byla jiná, neboť jsem byl tepově nízko, ale rychleji mi nohy běžet nechtěly. Někde kolem 3.-4.km jsem pak měl problém i s technikou běhu, a měl jsem dojem, že na levou nohu dopadám nějak divně. Rychle jsem tak ztratil asi 15s náskok, který jsem si vytvořil v prvních 2 km, ale pak se snažil zrychlit, abych měl pětku pod 20:00. Pomohlo mi i to, že jsem právě v této době dobíhal o kolo Tomáše Vojtíška, a předběhl ho právě těsně před metou 5 km, kterou jsem proběhl za 19:59. Tomáš pak dal už jen kolo, a po osobáku za 21:38 odstoupil, neboť spěchal do práce. Zrychlení mi pomohlo najít rytmus, i když mě trochu zmátla vysoká tepovka mezi 5. a 6.km. Dle mého názoru to bylo dílem zrychlením, ale dílem i výpadkům Garmina, neboť jsem tam chvíli viděl i tep 193, a to jsem neměl. Další kilometry jsem se snažil běžet tak, abych neměl na tempo 4:00 velkou ztrátu, i když pár sekund vzniklo. 6 kol před koncem jsem měl i žízeň, ale pro láhev se nesehnul, protože bych ztratil několik dalších sekund, naopak jsem trochu zrychlil, abych ztrátu průběžně smazával. Zrychlení cca. 2 km před koncem se mi opakovaně osvědčilo, a nebyl důvod, proč to nezkusit i dnes, hlavně když jsem se cítil dobře a tep se držel přiměřeně daleko od TFmax. S každým dalším kolem jsem si byl jistější, že mi to vyjde, a proto i když jsem pak mírně zpomaloval zpět k tempu 4:00/km, tak jsem měl dost velký náskok, navíc jsem pak měl sílu i pro rychlé poslední kolo (1:31), takže výsledný čas byl 39:51,5, z čehož jsem měl velkou radost. Jedná se o 18.nejrychlejší desítku v historii, 84 sekundy za osobákem. Průměrný tep 178,5 byl sice vyšší, než odpovídalo očekávání vypočtenému z tempa 3:59/km, ale nevadí, i tak jsem to zvládl.

Po závodu jsem se ještě vyklusal s Pavlem Juřicou, pak se rozloučil s dalšími účastníky, zašel na WC a připravil se na 800m. Bylo mi jasné, že zde nezaběhnu nic kvalitního, ale chtěl jsem to zkusit, a navíc jsem ani neběžel sám, viz komentář. Z dnešního běhání mám ještě lepší pocit, než jsem měl v sobotu. Škoda jen, že se blíží konec sezony, ale věřím, že ještě jeden až dva relativně kvalitní výkony zaběhnout stihnu. Ještě jednou děkuji všem za podporu, kterou někteří vyjádřili i tím, že dnes přišli. :-)


Návrat na přehled závodů