Postřehy ze závodů (Petr Kaňovský)

Návrat na přehled závodů

Zobrazit zprávy ze všech závody - rok:   2021   2020   2019   2018   2017   2016   2015   2014   2013   2012   2011   2010   2009   2008   2007   


31.12.2013 Brno - Nový Lískovec - silvestrovský běh 10,25 km

Pořadí: 11. ze 61 běžců (60 doběhlo)

Čas: 44:10,7

Rychlost: 14,12 km/hod (4:15 na km) z naměřené délky 10,4 km, viz dále

Průměrná TF: 172,5 tepů/min

Profil: náběh cca. 200 metrů do kopce, poté 6 okruhů se zvlněným profilem (menší část asfalt, zbytek terén - hlína, místy bláto), doběh cca. 200 metrů s kopce

Počasí: cca. 3 stupně, zataženo, mrholení

Rozložení tempa a tepovky - čas na km a tepů za minutu:

  

Mapa tratě včetně bloudění a foto z doběhu: (bloudění červeně)

  

Poslední závod tohoto roku byl Silvestrovský běh v Novém Lískovci, jehož část trati vede pár desítek metru od baráku, kde bydlím. Letos jsem byl pověřen změřením tratí, které jsme provedli měsíc před závodem, a dále s vyznačením tratí pomocí praporků, s čímž mi pomohli tři další běžci v den závodu, věnovali jsme tomu dnes hodinu a půl času. Praporky jsme se snažili umisťovat poměrně hustě a přehledně, ale ani to nezabránilo, aby někteří běžci, včetně mně :-) zabloudili. Ještě večer před závodem jsem uvažoval, že vůbec nepoběžím, protože mi nevyhovují běhy, jejichž část vede terénem, a navíc jsem včera neplánovaně trénoval na dráze a zaběhl osobák na 1 km, viz komentář. Dnes ale bylo dost pošmourno a mrholilo, tak jsem se rozhodl si zaběhat tady a vzít to jen jako trénink - má bezpečnost byla prioritní. Ze značení trati jsem věděl, že na jednou místě je celkem blátivý úsek, jinak trať byla celkem v pořádku, na rozdíl od loňska, kde byl loni na více místech led či rozbředlý sníh.

K samotnému závodu lze říct, že jsem se snažil v průběhu udržet průměrné tempo 4:15/km, což se mi dařilo, i když tempo kolísalo podle toho, na jaké části okruhu jsem byl, zda jsem klesal či stoupal a zda byl na asfaltu či terénu. Bohužel jsem ale běžel už od poloviny druhého kola zcela osamoceně, nikdo nebyl v dohledu přede mnou a dvojici běžců za sebou jsem postupně utíkal. To se dělo až do druhé třetiny třetího kola, kde jsem udělal velkou chybu, když jsem odbočil doleva, místo abych běžel rovně. Problém byl, že jsem přes brýle moc neviděl, neboť byly zarosené od mrholení a nebyl jsem úplně koncentrovaný, a také jsem nikoho neviděl před sebou. To, že běžím blbě, jsem zjistil až poté, co jsem vystoupal po blátivé cestě nahoru a uviděl běžce běžící z jiného směru, pak jsem pochopil, že běžím blbě, otočil jsem se a seběhl dolů, i když ne úplně na původní místo, ale o pár desítek metrů dál. Přesto jsem ale dle svých záznamů z Garminu úsek, který jsem běhal za 11s, běžel za 27s, tedy ztratil jsem 16s, a seběhl tam zrovna v době, kdy probíhala dvojice běžců, běžící předtím za mnou. Chvíli jsem byl z toho naštvaný, a navíc hned následoval už rozbahněný úsek, kde jsem běžel dost opatrně, tak mě tam i předběhli, ale hned v následném stoupání jsem je předběhl zpět a na konci třetího kola už měl určitý náskok. Poslední tři kola jsem běžel zcela osamoceně, nikoho přede mnou jsem neviděl, a na dvojici za mnou jsem získával stále větší náskok. Pouze jsem občas někoho předběhl o kolo, a tři borci předběhli o kolo mě, nejprve Dan Orálek a Filipem Ospalým, a pak ještě jeden. To samozřejmě vedlo k tomu, že jsem neměl potřebu nějak výrazněji zrychlovat, jednotlivá kola jsem měl za 6:57 6:59 7:20 (toto bylo se 16s ztráty kvůli bloudění) 7:11 7:13 a 7:03. Zrychlil jsem vlastně až ke konci posledního kola, před místem, kde jsem bloudil ve 3.kole, neboť jsem uviděl před sebou Libora Pečenku, běžícího bosky v sandálech. Obdivoval jsem, že do toho šel, a chtěl jsem ho o kolo předběhnout, což se mi podařilo těsně před blátivým úsekem, který už byl velmi rozbahněný, proto jsem tam běžel dost opatrně, dokonce pomaleji, než Libor v těch sandálech ... Jakmile jsem se ale dostal na zpevněné stoupání tak jsem mu utekl a pak doběhl celkem svižně až do cíle.

Čas jsem letos měl 44:11, což je o 2:12 lepší než loni, kdy ale podmínky byly horší. Naměřil jsem 10,4 km, což je o 0,15 km více než bylo mé oficiální měření před měsícem, avšak větší část rozdílu jde na vrub bloudění ve 3.kole a další část na vrub běhu neoptimální stopou, když jsem se vyhýbal bahnu apod. Průměrné tempo proto budu počítat z dnes naměřené vzdálenosti, vyšlo mi 4:15/km, s čímž jsem velmi spokojen. Průměrný tep byl 172,5, tedy o 4 tepy nad očekávání odpovídající vzdálenosti a tempu, ale to v těchto podmínkách je přirozené. Pak jsem se ještě vyklusal, celkem tak mám dnes 20,45 km, což je slušná vzdálenost.

Po závodu jsem se ještě zúčastnil vyhlášení výsledků, a před ním se občerstvil a pobavil se s více kamarády. Myslím, že i toto byl příjemně strávený čas, takže bylo fajn, že jsem se rozhodl dnes běžet. Důležité je i to, že jsem si při jednom rozhovoru ještě více potvrdil, že tréninková a závodní cesta, kterou jdu, je pro mě vyhovující, a že se chci dále soustřeďovat hlavně na delší běhy, a tomu přizpůsobovat i svůj trénink. Kratší vzdálenosti běhat budu, o osobáky se snažit též budu, ale bude to vždy jen doplňkové. Myslím přitom, že i když jsem se letos zlepšoval jen málo, a maraton nezlepšil vůbec, tak to byla dobrá sezona. Důležité je, že mě běh baví a že se při něm cítím dobře.


Návrat na přehled závodů