Postřehy ze závodů (Petr Kaňovský)

Návrat na přehled závodů

Zobrazit zprávy ze všech závody - rok:   2021   2020   2019   2018   2017   2016   2015   2014   2013   2012   2011   2010   2009   2008   2007   


25.3.2014 Brněnské Hamburgy 10 km

Pořadí: 4. z 9 běžců

Čas: 42:21,9

Rychlost:  14,16 km/hod (4:14 na km)

Průměrná TF:  150,0 tepů/min

Počasí: cca. 5 stupňů, slunečno

Rozložení tempa a tepovky (čas na km a tepů za minutu):

     

Dnešní závod jsem naplánoval po dohodě s Tomášem Vojtíškem jako testovací, protože jsem mu chtěl pomoci k dobrému výkonu na 5-10 km a zároveň si trochu odpočinout po náročných závodech předchozích týdnů. Po konzultacích na běžeckém foru jsem se rozhodl to uspořádat jako běh rovnoměrným tempem cca. 4:15/km, přičemž každý poběží tak dlouho, jak bude moci. Sice by se mi lépe hlídalo tempo 4:10/km či 4:20/km, kvůli možnosti pípání hodinek po 100m, takto jsem musel dát pípání po 200m, ale většinová potřeba byla běžet právě na 4:15/km. Přišlo neobvykle hodně lidí, devět lidí na Hamburgu jsem dlouho neměl. :-) Vlasta a Miloš běželi s námi jen 2 km a pak si běželi rychleji, ostatních šest lidí chtělo běžet se mnou. Ještě den před startem jsem měl pochybnosti, jak tempo 4:15/km zvládnu odvodit, protože jsem cítil únavu po sobotním běhu v Lužánkách, ale dnes jsem se cítil dobře.

První dvě kola jsem nechtěl pŕepálit, raději jsem je dal o něco pomaleji, než byl plán, i když přiznávám, že mi pár sekund mou nepozorností uteklo, to ale nevadilo, protože někteří mí svěřenci byli nerozklusaní a mohli mít problémy. Pak už jsem se dostal do správného tempa, kontroloval jsem to velmi častým pohledem na hodinky, i zvukově. Téměř vedle mě běžel Mirek, ostatní běželi za námi. Po necelých 5 kolech nás dle dohody předběhli Vlasta s Milošem, kteří pokračovali tempem 3:50/km, já pokračoval s ostatními dle plánu. Po šestém kole skončila Martina, která dnes byla na svém prvním Hamburgu, i tak uběhla více, než předpokládala. Po 3 km pak skončil Mirek, čímž mé trochu zklamal, protože evidentně nekončil na svém maximu, přitom díky tomu nedal ani žádný osobák, ale přemluvit se k pokračování nedal. V dalších kolech pak za mnou běžel Tomáš Vojtíšek, běželo se mi jinak dobře a i tempově jsem to zvládal dobře. Po 5 km pak skončil i Tomáš Muller, který nás asi 50m před metou předběhl, v posledních kolech se dost trápil a i tak měl pro sebe aktuálně slušnou pětku, pak se k nám ale několikrát ještě v průběhu dalších kol přidal, což bylo fajn.

Těsně za pětkou začal mít problémy Ondra, který měl ještě doznívající zdravotní problémy. Naštěstí ale v ten okamžik běžel těsně za mnou, tak jsem mu vícekrát radil, jak správně dýchat, a během 1-2 kol byl v pořádku. Po 6,4 km jsme ale ztratili i Tomáše Vojtíška, který dnes běžel výborně, zaběhl osobák na pětku a ještě tempem 4:15 udržel dalších 1400m, zůstal jsem tedy sám s Ondrou a s Michalem Jandáskem, o němž jsem věděl, že má na mnohem lepší výkon. Kolem 7,5.km měl Ondra další problémy, proto jsem dvě kola dal o něco pomaleji a dost jsem ho povzbuzoval, aby to zvládl. Poslední kola už byla pro něj v pohodě a občas se k nám přidal i Tomáš Muller. Poslední dvě kola jsme pak dali rychleji, nejprve to rozhýbal Michal Jandásek někde 700m před cílem, kdy prudce přidal, v posledním kole pak přidal i Ondra, za podpory Tomáše. Já též zrychlil, ale ne tak výrazně, ale v poklidu jsem si doběhl v čase 42:21,9, tedy o 8,1s rychleji než plán.

Po doběhu jsem byl šokován, na jak nízkých tepech jsem závod dal, měl jsem průměr jen 150,0, což je o 28 tepů pod ANP, přitom jsem běžel tempem na maraton pod 3h. Celé mi to přišlo dost pohodové a únava ze závodu nebyla žádná. Protože pak na trase ještě kroužil Vlasta, za cyklistického doprovodu Miloše a Jardy, později jen Jardy, tak jsem se rozhodl si ještě zaběhat i já, pokus se nakonec povedl velmi dobře, viz komentář. Myslím, že mám dobrou formu, o čemž ostatně svědčí i výsledky laboratorních testů a měření, které jsem v posledních dnech podstoupil. Zároveň mě ale i hodně baví dělat vodiče, bylo to dnes fajn.


Návrat na přehled závodů