Postřehy ze závodů (Petr Kaňovský)

Návrat na přehled závodů

Zobrazit zprávy ze všech závody - rok:   2021   2020   2019   2018   2017   2016   2015   2014   2013   2012   2011   2010   2009   2008   2007   


11.12.2014 Brněnské Hamburgy 10 km

Pořadí: 1. ze 4 běžců

Čas: 38:37,95 (7.nejrychlejší čas mé historie, 59s za OR)

Rychlost:  15,53 km/hod (3:52 na km)

Průměrná TF:  166,3 tepů/min

Počasí: cca. -1 stupeň, rozednívání, pak zataženo, na části dráhy námraza

Rozložení tempa a tepovky (čas na km a tepů za minutu):

     

Video ze závodu

I když jsem předpokládal, že Hamburg, který se konal před 6 dny, bude letošní poslední, tak dobré počasí přispělo k tomu, že jsem uspořádal Hamburg i tento týden. Rozhodl jsem se i poté, co jsem před 2 dny zaběhl tréninkově 10 km za velmi slušných 38:39 (viz zde). Dnes jsem chtěl zkusit běžet dle tepovky, na tepu kolem 175, tedy s rychlejším začátkem a postupným zpomalováním. Počasí vypadalo přívětivé, bylo kolem nuly stupňů, ale sucho. Na závod kromě mě dorazil Vlasta, který ale běžel pomaleji, protože dnes uskutečňoval MAF test, s Tomášem, který běžel celou dobu s ním, a Ondra, takže bylo jasné, že dnes poběžím sám. V noci a ráno jsem se nasnídal, avšak s dostatečným předstihem před startem. Ráno mě ale bolely nohy a nechtělo se mi vyběhnout, po krátkém procvičení se to ale zlepšilo. Venku se mi běželo dobře, ale dnešní cesta na stadion byla poznamenána tím, že jednak jsem neúměrně dlouho čekal na jedné křižovatce a pak mě zdravil jeden cyklista, těsně před tím, než jsem odbočil z ulice Kamenice k zahrádkám na ulici Vinohrady. Je tam velmi krátký kopeček úzký směrem dolů, který probíhám vždy opatrně, než se naváže na asfaltku. I dnes jsem chtěl proběhnout opatrně, ale jak bylo přítmí a předtím jsem se zdravil s tím cyklistou, tak jsem asi nebyl úplně soustředěný a zklouzl jsem, a přepadl dopředu. Naštěstí jsem se zachytil nějakých keřů, tak jsem nespadl, ale poněkud si popíchal pravou paži o trny tohoto keře. Pak jsem ale běžel dál, na stadionu jsem to trochu vymyl vodou a utřel papírem. Na stadionu mě ovšem čekal šok, protože jsem viděl, že dráha je na některých místech namrzlá, přičemž dobře vím, že v mých silničních botách se mi na námraze neběží dobře. I přes mrazivé počasí jsem zapnul netbook i kameru a nachystal start, běžel jsem opět jen v tričku a trenkách, a to už z domu. Teplotně jsem byl v pohodě.

První kolo jsem dal velmi svižně, za necelých 1:25, ale zejména ke konci kola jsem se necítil moc bezpečně - v tomto svižném tempu mi námraza vadila, přinejmenším psychicky. I když tep byl velmi nízký, tak už druhé kolo bylo za 1:32, takže bylo jasné, že ani tentokrát žádný výjimečný výkon nedám. Byl jsem trošku zklamaný, protože se mi běželo dobře, běžel jsem dost svižně, ale tep byl stále pod 170. I kvůli chladnu jsem raději na hodinkách nastavil "autolap", ale časy kol jsem kontroloval dle netbooku. Celkem často jsem předbíhal všechny hochy, ale jinak běžel sám. Tempo se ustálilo kolem 3:50/km či o málo pomaleji, tak jsem si spočítal, že bych cílový čas mohl zaběhnout obdobný, jako při úterním testu, tedy mezi 38:30 a 38:40. 5 km jsem měl za 19:11, 8 km pak za 30:54, takže bylo jasné, že dám desítku pod 39 minut. To jsem říkal i Ondrovi, kterého jsem předbíhal o několikáté kolo asi 3 kola před koncem, a stěžoval si zároveň na tu námrazu, protože jsem dobře věděl, jak dobře dnes na tom jsem metabolicky. To ovšem vedlo ke ztrátě koncentrace a zpomalení na 4:00/km dvě kola před koncem. Dal jsem si proto výzvu, že pokud přesto zaběhnu rychleji než pŕedevčírem, tak si po běhu zaběhnu na horkou čokoládu a čokoládový croissant na nádraží. Tato vidina mě nabudila, tak jsem poslední kolo měl 1:30, celý běh pak 38:37,95, tedy o 1,5 sekundy rychleji! Jednalo se o mou 7.nejrychlejší desítku vůbec, jen necelou minutu za osobákem. Průměrný tep byl mimořádně nízký, jen 166,3, tedy o 5 tepů níže než předevčírem, a o 16 tepů níže než jsem běžel 11.9.2014 (38:17).

Po doběhu jsem byl v naprosté pohodě, běžel jsem pak dalších 4,4 km, s Ondrou a pak Vlastou. Poněkud mi zamrzla technika, takže například netbook nešlo ovládat, či mi dokonce přimrzla mince na stole, ale já byl v pohodě. Zaběhl jsem si pak i na to nádraží a pochutnal si na zmíněném croissantu s horkou čokoládou, a pak ještě během pokračoval až na Pisárky. Celkem jsem za ráno naběhal 24,7 km, jednalo se o fajn běhy. Škoda ale té námrazy, protože jak popíchání o keře, tak i běh na námraze na dráze, nebylo pro mě optimální. Teplotně mi to ale vyhovovalo, ostatně i v této teplotě mi bylo i po doběhu teplo. To, že jsem schopen za 6 dnů zaběhnout třikrát desítku pod 39 minut, z toho dvakrát v tempu jen o 6s/km pomalejším než je osobák na desítku, svědčí, že mám formu dobrou, bohužel však ale asi už nenarazím na oficiální dráhový závod, kde bych ji mohl uplatnit. Mám přitom pocit, že jsem měl dnes na to, abych dal desítku pod 38 minut, a možná i v osobáku. Snad se to ale jednou povede. :-)


Návrat na přehled závodů