Postřehy ze závodů (Petr Kaňovský)

Návrat na přehled závodů

Zobrazit zprávy ze všech závody - rok:   2021   2020   2019   2018   2017   2016   2015   2014   2013   2012   2011   2010   2009   2008   2007   


23.12.2014 Brněnské Hamburgy 10 km

Pořadí: 1. z 5 běžců

Čas: 39:58,0

Rychlost:  15,01 km/hod (4:00 na km)

Průměrná TF:  173,2 tepů/min

Počasí: 8 stupňů, rozednívání, pak zataženo, středně silný vítr

Rozložení tempa a tepovky (čas na km a tepů za minutu):

     

Protože počasí bylo překvapivě dobré, tak jsem se rozhodl uspořádat ještě jeden Hamburg, předvánoční. Mimo jiné jsem chtěl vyzkoušet i to, jak se mi bude běhat po poměrně náročném období, kdy jsem nejprve měl několik závodů za sebou, a pak v posledních dnech měl určité problémy, které vedly k únavě a též špatnému stravování, s přemírou jídla a též růstem hmotnosti. Ráno se mi nechtělo vůbec vstávat, dokonce jsem asi 10 minut poležel ještě v posteli, ale pak jsem vyrazil, když už to bylo domluvené. :-) Srovnání tepů a tempa v posledních dnech, z volných běhů, též ukazovalo, že dnes nemám na dobrý čas šanci, protože vycházelo dost nevýhodně, přesto jsem chtěl zaběhnout dobře, v čase pod 38:45, či aspoň pod 39:30, což byly limity, které jsme domluvili s kamarádkou. Při čase pod 38:45 mě čekala cukrárna, lákavá představa. :-) Přesun na stadion byl celkem v pohodě, i když ještě skoro za tmy, tak jsem si říkal, že zkusím rozběhnout tempem 3:40/km a pak se uvidí. Bohužel však bylo jasné, že poběžím celý běh osamoceně, protože kromě mě přišli jen Mirek, Alice a Karel, jejichž výkonnost je horší než má, a pak Šárka, která však nezávodila, ale jen trénovala, velmi krátké úseky. Toto není pro mě výhodné, kvůli psychice, ale ani kvůli větru, který byl.

Od prvního kola jsem šel do vedení, protivítr na protilehlé rovince byl celkem nepříjemný, ale na cílové rovince pro změnu foukalo do zad, což nebylo špatné. Bohužel se mi ale neběželo moc dobře a tempo stále klesalo, i když tep zas tak nízký nebyl. Trochu jsem byl i zadýchaný, ale hlavně se nechtělo běžet nohám. Po 4 km za 15:30 již bylo jasné, že dnes 38:45 nedám. ;-) Kromě toho mi bylo i celkem teplo. Uvažoval jsem, že vezmu vodu, ale rozhodl jsem se, že napřed doběhnu pětku. Další kilometr jsem měl za 4:06, pětku tedy za 19:36, což nevypadalo dobře. Blížil jsem se k Mirkovi, který se nakonec rozhodl běžet jen pětku, ale těsně jsem ho o kolo nedoběhl. Bohužel i Karel s Alicí po pětce odstoupili, takže jsem v závodu na 10 km pokračoval jen sám, což pro mou psychiku nebylo též ideální. Po 5,6.km jsem vzal láhev s vodou, napil se, polil si obličej a trochu i vlasy, což vysvětluje skokové zpomalení v grafu před 6.km, které jsem měl za 31:46, takže pro cílový čas 39:30 by bylo třeba běhat tempem kolem 3:55/km, tedy o dost rychleji než dosud.

Další kilometr jsem se snažil zrychlit, ale pod 4:00/km jsem se nedostal. Po 7,5.km bylo jasné, že bude úspěch, když doběhnu pod 40 minut, ale že i toto bude znamenat vysoké úsilí. Běh mi nešel, ale rozhodl jsem se přenastavit si hodinky na pípání po 12s, abych měl kontrolu a aby mě to nutilo se trochu "zmáčkonout". Přenastavování mě asi trochu zdrželo, což vysvětluje pokles tempa na 8.km, které jsem měl za 35:55, bylo tedy třeba zbývajících 5 kol běžet téměř dle pípání. I když jsem se snažil celkem dost, tak se nechtělo běhat nohám, měl jsem je celkem ztuhlé, a za pípáním jsem začal o něco zaostávat. Kolo před koncem jsem viděl čas 38:24, takže bylo potřebné poslední kolo dát pod 1:36, tedy tempem pod 4:00/km, aby mi to vyšlo. Do posledního kola jsem tedy dal celkem velké úsilí, zaběhl ho za 1:34 a výsledný čas byl 39:58. Jednalo se již o 58.desítku s časem do 40 minut, z toho 31. v tomto roce a 5. v tomto měsíci, viz tabulka. Nikdy jsem neběhal tak kvalitně v posledním měsíci roku, jako nyní. :-)

Teprve po doběhu jsem zkoumal tepy a zjistil, na jak vysokých tepech jsem běhal, hlavně v závěru. Poměr tep/tempo byl dnes dost nepříznivý, což ale bylo v souladu s tím, co vycházelo z volných běhů předchozích dní. Za této situace je skoro zázrak, že jsem pod 40 minut dal - však kdybych nemyslel i na sázku s kamarádkou, tak bych se na to vykašlal (a to přesto, źe jsem neměl ani 39:30). To, že jsem i dnes měl desítku pod 40 minut ale svědčí o velmi stabilni formě, žel zatím bez dalších osobních rekordů. Co ale není teď, může být na jaře. :-)

Po doběhu jsem ještě dal i závod na 800m (komentář) a pak se vyklusali s Tomášem a Šárkou. Se všemi, i Mirkem, Alicí a Karlem, jsme si popřáli pěkné svátky, Alice donesla i nějaké cukroví. To jsem sice nejedl (kvůli zmíněné sázce), ale bylo to od nich velmi milé. Myslím, že se dnešní běžecké setkání povedlo a bylo dobře, že se uskutečnilo.


Návrat na přehled závodů