Postřehy ze závodů (Petr Kaňovský)

Návrat na přehled závodů

Zobrazit zprávy ze všech závody - rok:   2021   2020   2019   2018   2017   2016   2015   2014   2013   2012   2011   2010   2009   2008   2007   


13.5.2017 Uherské Hradiště (liga družstev) 5 km

Pořadí: 11. z 11 běžců

Čas: 21:19,77

Rychlost:  14,07 km/hod (4:16 na km)

Průměrná TF:  181,9 tepů/min

Profil: 400 metrová dráha

Počasí: cca. 20 stupňů, slunečno

Rozložení tempa a tepovky (čas na km a tepů za minutu):

           

Dnešního ligového kola jsem se zúčastnil jako závodník spíše náhodou, protože jsem byl rozhodnut, že se bez podobných závodů nějakou dobu obejdu, když se mi beztak nedaří a nezaběhl bych nijak dobře. Protože se ale závodů měl zúčastnit kamarád Michal, kterému občas radím s tréninkem a kterého jsem do klubu i na ligu „naverboval“, tak jsem napsal vedoucímu družstva dotaz, zda by nebylo místo v autobuse, že bych jel s nimi se podívat, a on se překvapivě zeptal, zda nechci závodit. Odpověděl jsem, že nevím, že spíše ne, nicméně jsme se pak domluvili, že mě napíše na 5000 m a 1500 m s tím, že se pak rozhodnu ráno.

Ráno jsem se cítil dost blbě, vůbec se mi na závody nechtělo, byl jsem unavený, dost zahleněný, několikrát jsem byl i na velké, ale na druhé straně jsem si dohledal, že zrovna v Hradišti jsem před 5 lety běžel první ligový závod a že se blíží několik výročí, zejména 10 let mého běhání, 5 let mého každodenního běhání a 50 000 naběhaných km. Řekl jsem si, že bych toto vše mohl oslavit během na Velehrad a rozhodl se do Hradiště přes všechny problémy odjet, i když raději vlakem, protože jsem tak získal půl hodiny času a mohl se ve vlaku více projít, zajít na wc apod. Pomohl mi i přesunový běh s kamarádem, který mě doprovodil až skoro na nádraží, běžel jsem 6,1 km.

V Hradišti jsem pak spíše odpočíval, opět byl i vícekrát na wc a snažil se zklidnit. Raději jsem se ani moc nebavil, ale rozhodl se, že závod na 5000m odběhnu a pak se vydám na ten výlet na Velehrad. Řekl jsem si, že nemám co ztratit, vezmu to spíše jako test a poběžím rychleji, když jsem viděl, že běží jen 11 lidí, z toho několik od nás z klubu, včetně Michala. Bylo ale pocitově neobvykle teplo, dráha byla už rozpálená. Ani jsem nenastavoval pípání hodinek, jen jsem pak dal autolap po 200m, dle pozice.

Po vystartování se mi běželo kupodivu dobře, tempem kolem 3:40/km, až jsem se pak toho lekl, běžel jsem na 10.místě, nedaleko běžce ze Znojma. I další kola byla slušná, 1500m jsem měl kolem 5:45, jenže v té době mi běžec ze Znojma utekl a běh mi najednou přestal jít. Dobře jsem věděl, že náš tým má jeden bod, protože za mnou byl Michal, že to můj výkon nijak neovlivní a bylo mi dost teplo, ale hlavně se výrazně zhoršila technika, vysloveně jsem se trápil a s napětím čekal, kdy mě Michal doběhne. I když mi fandil kamarád Ondra, který tam fotil, tak mi to nešlo a čím více jsem se snažil, tím to bylo horší, propad tempa byl obrovský, přitom tepy byly vysoké.

Zajímavé je, že když mě konečně asi po 3 km předběhl Michal, tak jsem najednou zrychlil, aniž by mi tepy výrazně vzrostly, ale neudržel jsem se ho, běžel jsem asi 20-30m za ním. Dvě kola před koncem už dobíhala většina běžců, včetně mého kamaráda Vlasty, který mi tak nadělil dvě kola, v té době jsem se Michalovi přiblížil nejvíc, ale dostal jsem se do příliš velké intenzity, a když jsem viděl, že Michal zrychlil, tak jsem raději přibrzdil a doběhl kontrolovaně na čas těsně pod 21:20, Michal mi nakonec nadělil 45s. Řekl bych ovšem, že toto bylo správné rozhodnutí, protože jsem nebyl v pohodě a věděl jsem, že mě pak čeká ještě jeden závod, možná i štafeta, tak proč se trápit třeba kvůli času 21:00, který by nic neřešil, z hlediska výkonu ani umístění, natož bodů. Ostatně, měl jsem radost, že se Michalovi zadařilo a že jsem to přežil v pořádku, protože krátce po doběhu už jsem byl OK.

Těžko říct, co všechno stálo za tak výrazným propadem tempa, určitě to bylo více faktorů, včetně psychických. Na druhé straně, průměrné tempo 4:16/km zas úplně tragické není, tak co? Vyhodnotil jsem si to jako „kvalitní rozklus před závodem na 1500m“ a více to neřešil. :-)

K výletu na Velehrad a k dalšímu závodu viz zde.


Návrat na přehled závodů