Postřehy ze závodů (Petr Kaňovský)

Návrat na přehled závodů

Zobrazit zprávy ze všech závody - rok:   2021   2020   2019   2018   2017   2016   2015   2014   2013   2012   2011   2010   2009   2008   2007   


13.5.2017 Uherské Hradiště (liga družstev) 1500 m

Pořadí: 13. z 13 běžců

Čas: 5:39,80

Rychlost:  15,89 km/hod (3:47 na km)

Průměrná TF:  175,4 tepů/min

Profil: 400 metrová dráha

Počasí: cca. 20 stupňů, zataženo

Rozložení tempa a tepovky (čas na km a tepů za minutu):

           

Poté, co jsem doběhl v Uherském Hradišti závod na 5000m (komentář) a vyklusal se chvíli s Michalem, jsem se vydal na výlet na Velehrad, i když jsem slyšel, že by snad další závody měly začít dříve, což by se týkalo i těch 1500m.

Výlet na Velehrad byl super, i když jsem úplně neznal cestu, jen měl uloženou jeho gps souřadnici, takže jsem napřed běžel přes více světelných křižovatek a pak převážně po silnici. Navíc bylo dost teplo a dusno. Na Velehradu jsem si koupil zmrzlinu a vodu, proběhl kolem katedrály, krátce se při tom pomodlil a pak se vydal po cyklostezce zpět do Hradiště, celý výlet měl 16,86 km. I když bylo teplo a cítil jsem trochu únavu, tak se mi to líbilo a říkal jsem si, že bylo fajn, že jsem tam byl. Velmi se mi přitom zlepšila nálada, prostě jsem si splnil to, proč jsem do Hradiště jel a závod na 1500m mě už příliš nestresoval, i když jsem pak zjistil, že je v původním čase, tedy až asi za hodinu.

Další čas jsem strávil zejména kecáním s Michalem, přitom jsem si i chvílemi lehl, procvičil se apod. I když jsem už měl uběhnutých asi 30 km, tak jsem se cítil neobvykle dobře, proto jsem se závod rozhodl běžet podobnou strategií, jako jsem běhal v minulosti, tedy v podstatě „naplno“ od začátku. Abych to ale nepřehnal příliš, nastavil jsem pípání na hodinkách na tempo 3:30/km s tím, že jsem počítal, že v průběhu zpomalím. Bylo jasné, že budu poslední, běželo nás 13, tak mě ani pořadí nestresovalo, navíc se i zatáhlo, což bylo fajn.

Od začátku jsem byl poslední a ztráta na předposledního stále rostla, ale běžel jsem dobře, první kolo za 1:25. Další kola jsem postupně zpomaloval, ale stále to bylo dobré, dokonce jsem se v posledním kole začal trochu přibližovat k jednomu závodníkovi, který evidentně přepálil, ale byl moc daleko. Byl jsem ale v pohodě, a když jsem pak nezakopl ani o kabel, který už pořadatelé táhli na dráze, protože si nevšimli, že ještě běžím, tak jsem doběhl do cíle, v čase 5:39,8, tedy letošním maximu, překonal jsem i letošní maximum na 800m. Zajímavé přitom je, že v tomto závodu mi vyšel poměr tepu a tempa příznivě a navíc jsem se cítil tak, že bych dal třeba ještě kolo či dvě v obdobném tempu, i když těžko říct, jaká by byla realita. Každopádně jsem ale vnímal, jak moc mi pomohl ten dlouhý běh mezi závody, asi jsem přece jen ultramaratonec. Akorát divné, že teď běhám 1500m lépe než delší vzdálenosti, ale třeba se to časem srovná, kdoví?

Důležité pro mě je, abych i příště měl závody spojené i s nějakými zážitky, prostě abych se dokázal více uvolnit a výkony příliš neřešit. I kdybych zaběhl úplně blbě, tak bych měl dobrý dojem už jen díky těm zážitkům a příjemným pocitům ze souvisejících činností. Navíc, toto vždy byl a bude spíše součást maratonského tréninku, než abych měl brát výsledky příliš vážně, protože to vlastně mám jako vícefázový trénink, s vyšší kilometráží a několika intenzitami. Nic víc od toho není třeba čekat a dnes to splnilo, co mělo. :-)


Návrat na přehled závodů