Postřehy ze závodů (Petr Kaňovský)

Návrat na přehled závodů

Zobrazit zprávy ze všech závody - rok:   2021   2020   2019   2018   2017   2016   2015   2014   2013   2012   2011   2010   2009   2008   2007

4.8.2018 Běh na Šerák z Bělé, 9,5 km (MR v běhu do vrchu)

Pořadí: 71. ze 111, z toho 25. z 25 mužů v mistrovské kategorii, pořadí

Čas: 1:03:15

Rychlost:  9,01 km/hod (6:39 na km)

Profil: převýšení 810 metrů, prvních 3,8 km asfalt do mírného kopce, pak 2,2 km kamenitá s prudkým stoupáním, poté převážně šotolína

Počasí: cca. 25 -> 20 stupňů, slunečno -> zataženo, vyšší vlhkost vzduchu

Profil a rozložení tempa, tepovky a výkonu (čas na km, tepů za minutu a wattů; červeně rok 2017; čárkovaně předem odhad dle výkonu):

Foto :

Závod MČR na Šerák jsem běžel už loni, bylo to ale v květnu, kdy bylo ještě chladno, a navíc jsem byl úplně jinak disponován, než nyní. Letos se mi dobře běhá do krátkých prudkých kopců, horší to je ale u delších kopců a nejhorší na rovině či do mírného kopce, hodně ukazuje i průběh testu na FFS, který jsem měl 5 dnů před závodem, viz informace. Tento test mi ale dal aktuální informace o ANP tepu a tempu při běhu do kopců, dalo mi to tep 170 a ekvivalent pro rovinu 4:22/km. To by i odpovídalo loňskému času, proto jsem si spočítal, i z jiných běhů, že by bylo fajn dát průměrný výkon kolem 300 W, že by pak čas mohl vyjít do hodiny a že by toto mohlo být zvládnutelné. Věděl jsem ovšem, že mi spodní část nebude sedět, však jsem si ji proběhl i den před závodem, na asfaltu do mírného kopce, místo po rovině, navíc vesměs po slunci, se mi neběhá dobře. Zvažoval jsem vážně, jestli na závod vůbec jet a pokud už ano, jestli se místo na MČR nepřihlásit na Jesenický kondiční běh na 6 km, který běžel po stejné trase jako MČR, avšak byl bez prvních 3,5 km. Řekl jsem si pak ale, že je to vlastně jedno, že jsem přihlášen na MČR a že to tedy zkusím, s přihlédnutím k aktuálním omezením. Hlavně jsem se rozhodl závod pojmout jako součást pobytu v Jeseníkách, kde jsem byl od pátku do pondělí a kde jsem naběhal i dost km. Řekl bych, že celý výlet byl fajn, byť jsem tu měl nějaké problémy s internetem a tím i pátečními pracovními povinnostmi a že jsem si ho užil, běhání v přírodě je to, co mě strašně nabíjí, čím déle jsem venku, tím jsem odpočatější. Jen za víkend mám v součtu asi 95 km, ve velkých kopcích, v pondělí pak i běhy do sjezdovky, prostě fajn. Pokud se jedná o závod MČR, tak na ten se mi moc nechtělo, ale pojal jsem to jako součást pobytu, však i s přesuny to dalo přes 30 km. Věděl jsem i, že je tam kamarád, kterého jsem potkal už den předtím a běžel tam i kvůli němu. Bylo tepleji, ale řekl jsem si, že to i tak zkusím.

Závod probíhal souběžně s open závodem, celkem nás běželo 111 lidí, z toho 25 mužů v kategorii MČR. Junioři a juniorky startovali spolu s Jesenickým kondičním během o 3,5 km výš, ti s námi neběželi. Pípání hodinek jsem nastavil na 300W s tím, že uvidím, co se bude dít. Po startu se mi běželo uspokojivě, sklon je tam asi vyšší, než mám na plánku a navíc to vedlo ve stínu, ale jak se přešlo do mírnějšího stoupání na rovině, běželo se mi pořád hůř. Předbíhalo mě dost lidí, až jsem postupně byl skoro poslední, dost možná úplně. Podle grafu výkonu, tempa a tepu vidět, že jsem se neflákal, byl jsem i tepově výše než loni, jenže se projevil efekt co na FSS, tedy že jsem se snažil až moc a běh nebyl dopředný, skutečné tempo bylo o dost horší, než odpovídalo dle výkonu i tepů. Pak to bylo ještě horší, trasa vedla i po rovině a běžel jsem úplně osamoceně, i když už ve stínu. Velmi jsem se těšil, až začne terénní stoupání, akorát jsem si blbě pamatoval, a nevěděl že je až po 3,8 km, nicméně 4.km už vedl do většího stoupání a navíc byla po 3,5 km občerstvovací stanice, kde jsem vzal dva kelímky vody, jeden vypil a druhým se polil. Pracovníci stanice mě utěšovali, jako asi posledního, že už jen 6 km, ale řekl jsem jim, že už to bude jen lepší, že se těším. :-) I po zkušenostech s jiným typem běhů jsem těsně před ním přenastavil pípání na 330W a běžel pak podle něj. Naštěstí jsem nevěděl, jak špatně jsem běžel první část, dle výkonu a tepů to vypadalo lépe. :-)

V prudké části mě překvapilo, že jsou tam šutry, loni tam ještě nebyly, pokud si pamatuji, čekal jsem spíše trávu a kořeny. No, asi to tam přidali kvůli erozi, bylo to pro mě nepříjemné překvapení, ale i tak jsem se tam snažil a to tím spíše, že jsem začal dobíhal spoustu běžců, kteří tam vesměs chodili, jen do 5.km jsem jich předběhl 13, na 6.km dalších 8. Bylo to ale celkem náročné a ve vyšší vlhkosti jsem se dost potil. Čekal jsem pak na 6.km občerstovačku, jak byla loni, ale posunuli ji až na 6,5.km. Sice mi dva lidé postupně nabízeli vodu mimo občerstovačku, ale oba jsem odmítl, že běžím MČR a nemohu, protože by mě diskli. Po 6.km se trať dostala do mírnějšího stoupání na šotolínovou cestu, běželo se mi velmi blbě, ale snažil jsem se, výkon jsem přenastavil zpět na 300W. Na 6,5.km pak byla konečně občerstovačka, tou jsem spíše prošel, protože jsem si musel vzít 3-4 kelímky vody, proto i krátkodobý pokles výkonu, pak jsem se ale opět rozběhl dobře a do 7.km předběhl dalších 5 lidí. Další kilák už byl pro mě velmi těžký, ale snažil jsem se, ale nešlo mi to moc. Tepově i tempově jsem už byl kolem ANP, navíc mi bylo teplo, i když se zatahovalo, byla dost velká vlhkost, hodinu poté už pršelo, hodně jsem se potil. Od 3,5.km až do 8,5.km jsem ale běžel na úrovni loňského tempa v těchto oblastech, tehdy přitom bylo o dost chladněji a dokonce mrholilo, letos jsem byl i na vyšších tepech, takže jsem tu béžel dobře. Od 7.km po 8,5.km jsem předběhl dalších 8 lidí, ale pak už nikoho neviděl před sebou.

Poslední kilometr byl pro mě mimořádně těžký, v zatáčce na 8,5.km jsem pár kroků i jen šel chůzí, prudkou zatáčku jsem nebyl schopen dobře vyběhnout a pak postupně klesal sklon, a to mi nesedí, spolu s velkou únavou, ve které jsem byl. Výkon začal být dost nevyrovnaný a kolísal, navíc jsem běžel osamoceně, jen asi 500m před cílem mě předběhl jeden člověk. Těsně před tím mi další divák nabízel vodu, tu jsem opět odmítl, i když bych ji moc potřeboval, měl jsem velkou žízeň a dost jsem se potil. Toho člověka jsem se pak chytl a asi 400m před cílem mu do prudšího kopce opět utekl, jenže 200m pŕed cílem jsem najednou nevěděl, kudy běžet, bylo tam před odbočkou vozidlo, později jsem zjistil, že horské záchranky a nějak mě nenapadlo, že i tak běžet rovně a raději jsem se zeptal, ale dost zadýchaný. Řekli mi, že rovně, to bylo v pořádku, ale jak jsem si rozhodil dýchání, tak mě začalo silně píchat v boku a čím jsem byl blíže cíle, tím to bylo horší, běžec za mnou mě pak předběhl a doběhl 5s přede mnou, byl to jediný běžec na trati od 3,5.km, co mě předběhl ... Raději jsem nechtěl riskovat kolaps a dobíhal opatrněji, s přihlédnutím na to píchání v boku, proto jsem zde běžel o dost pomaleji než loni. Po doběhu jsem pak měl velkou žízeň a potil jsem se, ale byl jsem spokojený, ovšem jen do doby, než jsem přenastavil hodinky na čas. Dosud jsem viděl průměrný výkon 309W a tep 165, tak jsem věřil, že to mám pod hodinu, čas 1:03:15 mě překvapil, ovšem zpětně vidím, že to souviselo s neefektivitou běhu v prvních 3 km, kde mi neseděl asfalt, a v posledním km, kdy jsem měl problémy s koordinací kvůli únavě. Celkově ale myslím, že v dnešních podmínkách to zas není o tolik horší než 57:40 loni, a rozhodně vím, že jsem se snažil. :-) Skončil jsem 71. ze 111, naprostou většinu z nich jsem předstihl mezi 3,5.km a 8,5.km a na některé získal dost minut. Už v průběhu závodu jsem sledoval, že jsem se přibližoval a pak předběhl i dva běžce v červeném dresu z Třebové, oba jsem znal z Výhonu, dost mě motivovalo, že je vidím a skončil jsem pak před nima. Ale vnímal jsem i jiné, jak se k nim přibližuji, vesměs se mě chviličku drželi a pak jsem jim utekl. Pak jsem to trošku přehnal s úsilím někde kolem 8.km, ale problémy pak nesouvisely ani tolik s intenzitou výkonu, ale spíše charakterem trati, vyhovoval by mi ještě prudší doběh. Můj názor ale je, že i když jsem v kategorii MČR doběhl poslední, tak jsem patřil právě do tohotoho závodu a bylo nakonec fajn, že jsem ho běžel.

Po doběhu jsem se tam chvíli motal, ale jak jsem se napil a pak i koupil nanuk, na který jsem se těšil už zespodu, tak mi bylo lépe, dolů jsem pak doběhl přímo na hotel, přesně 10 km, ale celkem v pohodě a pak večer byl normálně běhuschopný, po dešti jsem ještě běhal v kopcích a bavilo mě to. Myslím, že pokud dokážu i závody běhat bez stresu, tak mohu normálně závodit a dost mě to bavilo, ovšem s vědomím, že výsledek závodu pro mě není rozhodující a že beztak mistrem republiky být nemohu, ani kdybych se snažil sebevíc. :-) Ano, teď mám omezení při různých typech běhu, hlavně na asfaltu, ale tuším, že se tak tělo brání zranění či nadměrnému stresu. Prostě si musím běhat tak, jak tělo chce, a prostě uvidím. Mám radost ale jak z toho sportovního víkendu, tak i z následných statistických zpracování, protože mě to baví - ostatně to, co vidím, umím i intepretovat a to je též důležité. Raději si budu běhat pomalu a opatrně, než abych byl častěji zraněný či se moc stresoval. Výkonnost pak přijde, či nepřijde, na tom mi záleží méně. A jistě, vždy najdu lidi, kterým se bude můj přístup líbit i lidi, kteří ho odsoudí, ale nakonec je to mé běhání, je to můj život, a píšu pak tak, jak cítím. :-)