Postřehy ze závodů (Petr Kaňovský)

Návrat na přehled závodů

Zobrazit zprávy ze všech závody - rok:   2021   2020   2019   2018   2017   2016   2015   2014   2013   2012   2011   2010   2009   2008   2007   


8.9.2018 Běh na AZ Tower (29 pater+64 železných schodů)

Pořadí: 47. ze 66 (14. z 29 v open závodu)

Čas: 4:55,69

Způsob závodu: startovalo se intervalovým způsobem po jednom, v intervalu 30s

Profil: prvních cca. 30s náběh k vnitřnímu schodišti, zde 2 patra nahoru, pak kolem výtahu, následně 27 pater nahoru, každé patro se skládá ze dvou mezipater, každé mezipatro mělo 11 schodů (spodní cca. 2 patra měla mezipatra po 10 schodech), celkem 631 schodů, poté výběh na vyhlídku na střechu po vysokých železných schodech, z osmi částí, každá část 8 schodů, celkem tedy 697 schodů

Vývoj výkonu dle STRYD a tepu, ve srovnání s obdobným závodem 20.5.2018 :

   

Na AZ Tower jsem běžel do schodů už 20.5.2018, avšak věděl jsem, že se tam běží i začátkem září. Od té doby jsem párkrát běžel do schodů v paneláku a poslední dny i na větším schodu ve fitness parku v Kohoutovicích, avšak nevěděl jsem, že závod na AZ Tower a pak i na UFO je už v sobotu 8.9.2018, to jsem zjistil teprve v pátek večer. Původně jsem v sobotu měl jet na Petřín, ale byl jsem dost unavený a nechtělo se mi vstát, i tam se měl běžet konec do schodů, tak jsem si řekl, že to zkusím tady. Ráno jsem bohužel byl celkem dost unavený a výjimečně též zahleněný, ale řekl jsem si, že se tam zkusím podívat a uvidím, zda vůbec budou čísla, ale byla. Závod probíhal intervalovým způsobem, napřed běžela elita, pak ostatní závodníci, v mezičase jsem dvakrát klusal, vždy jsem při tom i smrkal a vykašlával hleny, pak jsem se i vícekrát protáhl a přichystal se na start. Asi dvě minuty před startem jsem se ještě chtěl vysmrkat, ale pŕi tom jsem se i silně rozkašlal, ale naštěstí jsem tak dostal ze sebe většinu hlenů a při závodu měl od toho pokoj. Toto, spolu s nervozitou ze startu, ale vedlo k tomu, že jsem startoval s TF 125.

Závod měl jiný začátek než v květnu, neběželo se po vběhu do budovy rovnou kolem výtahů ke schodišti, odkud by pokračovalo 29 pater, ale běźelo se na dvoupatrové veřejné schodiště k fitku a teprve zde se odbočilo k výtahům, toto odbočení vysvětluje pokles výkonu po 30s (viz graf). Věděl jsem, že jsem běžel na jaře cca. 8s na patro, ale tentokrát jsem si říkal, že bych to mohl dát i o trošku rychleji a nastavil pípání po 15s, což znamenalo 7,5s na patro. Toho jsem se snažil držet, celkem jsem se dobře strefoval, až asi do poloviny běhu. Slyšel jsem, že se ke mě přibližuje závodník, co startoval 30s za mnou, ale evidentně to přepálil a nedohnal mě, pak uź jsme běželi přibližně rovnocenně. V horní části jsem něco málo ztratil, ale snažil jsem se držet úsilí, kdyź jsem očekával brzký konec. Schody jsem běhal opět po dvou, s výjimkou posledního lichého, pokus vzít tři mě vzal moc sil a raději jsem to pak nezkoušel. Těšil jsem se už na konec, čas jsem mohl mít něco málo nad 4 minuty, ale byl jsem překvapen, že nevidím v 31.patře cíl, ale otevřenou střechu. Pochopil jsem, že cíl je na střeše, ale vůbec mi nedošlo, že nad střechou je železná konstrukce s vyhlídkou a že k ní nevede jen 8 železných schodů, co vidím, ale 8x8 takových schodů. Železné schody přitom byly vyšší, ty první jsem dokázal brát jen po jednom, ty další některé po dvou, jiné po jednom, ale už jsem to měl bez letové fáze, jen jsem běžel na plošinách k další části, proto to periodické kolísání výkonu na konci. Dokonce mi tam i mírně klesl tep, jednak to bylo venku a jednak jsem nedokázal vyvinout vyšší rychlost kvůli technice běhu, ne kvůli zadýchání. Na vyhlídce jsem pak ještě chtěl odbočit jinam, než byla fotobuňka, ale navedli mě správně, ztratil jsem tím maximálně sekundu, doběhl jsem v čase 4:55,69, tedy pod 5 minut, s čímž jsem byl spokojen. Řekl bych, že i z průběhu tepu a výkonu, ve srovnání s květnem, je vidět, že jsem běžel dobře, tedy úměrně aktuálním možnostem, i s přihlédnutím k vyšším tepům, které jsem asi i kvůli nachlazení v posledních dnech, i v den závodu, měl.

Schodiště v AZ Toweru mi moc nesedí, je tam moc motání, když mezipatra mají jen 11 schodů, ale to jsem ještě netušil, že se pak odpoledne vydám do bratislavského UFA, a co mě čeká tam. ;-) Více zde.


Návrat na přehled závodů