Postřehy ze závodů (Petr Kaňovský)

Návrat na přehled závodů

Zobrazit zprávy ze všech závody - rok:   2021   2020   2019   2018   2017   2016   2015   2014   2013   2012   2011   2010   2009   2008   2007   


8.9.2018 Běh na UFO (náběh+22 pater)

Pořadí: 49. ze 64 (15. z 26 v open závodu)

Čas: 3:37,49

Způsob závodu: startovalo se intervalovým způsobem po jednom, v intervalu 30s

Profil: náběh venku asi 50m, po rovině a několika schodech, pak zatáčka o 180 stupňů, tři schody dolů úzkým vchodem a pak úzké točité schodiště 22 pater na střechu, video části uvnitř

Vývoj výkonu dle STRYD a tepu :

   

Podvečerní závod na UFO pořádali stejní pořadatelé, jako dopolední závod na AZ Tower, který jsem běžel (komentář). Pro elitu, ve které byli závodníci z hodně zemí, například včetně Mexika, se jednalo o druhou část dvojzávodu Brno+Bratislava. V poledne jsem se cítil už dobře, i když trochu unaveně, tak jsem si řekl, že se do Bratislavy zajedu podívat, však jsem tam dlouho nebyl. Rozhledna UFO přitom je hned u Sadu Janka Krála, kde jsem běžel několik maratonů, o to jsem měl větší motivaci to zkusit. Cestou jsem přitom běžel i po Hlboké cestě, kde jsem před 11 lety začal běhat, a celé jsem to pojal hlavně jako výlet. S menšími obtížemi jsem u UFO našel, kde je prezence, a zaregistroval jsem se asi 10 minut před startem, pak jsem snědl mufin, který jsem dostal, stejný jako v Brně, daroval stejný Redbul někomu dalšímu a všiml si, že i startér je stejný. Vodu jsem si musel koupit, pak jsem chvíli fotil a byl se proběhnout podél Dunaje. Překvapivě tam naproti jel po cyklostezce kamarád, co pořádal zmíněné maratony, tak jsme se pozdravili, on pokračoval na kole, já běžecky zpět k UFO. Trať mi přišla pro mě podezřelá, už venku vedlo pár schodů, pak prudká obrátka, pak jakási malý vchod se třemi schody dolů a pak točité schodiště, rozhodl jsem se pak to vyzkoušet a když už jsem byl uvnitř, tak vyběhnout až nahoru. Vůbec se mi to tam nelíbilo, schodiště bylo úzké a zkosené, pořád se tam člověk motal a nebylo jasné, kdy bude konec. Postupně jsem se i unavil, konec už spíše došel, ale aspoň jsem věděl, že tam je 22 pater a kdy tedy bude konec. Čas jsem měl nad 5 minut, což bylo dost špatné, hlavně se mi ale tam i motala hlava. Nahoře jsem pak potkal pořadatele, který mě požádal, abych dolů sjel výtahem, že už závod za chvíli začne, to jsem také udělal.

Opět začala elita, pak ostatní závodníci, interval opět 30s. Běžel jsem před závodníkem též z Česka, s kterým jsme se bavili a řekl jsem mu, aby si pak zakřičel, až mě bude předbíhat, protože už v Brně byl výrazně přede mnou a zde jsem věděl, že mi to půjde hůř. Závod opět startoval před slalomovým spínačem, muselo se tam do toho kopnout, branka se otevřela a čas se spustil. V prvních metrech jsem se necítil moc dobře a schůdky pak sešel. Zkusil jsem první patro běžet, zjistil jsem, že to nejde, že jsem moc unavený a pomalý, tak jsem zbytek šel, po dvou schodech, když jsem se držel oběma rukama zábradlí. Přišlo mi tam i trochu šero, moc jsem neviděl, ale dával jsem pozor, přesto jsem jednou zakopl o zábradlí holení a jednou se bouchl do loktu. Šel jsem ale jinak celkem rovnoměrně, což je vidět z postupného růstu tepů. Někde ve 2/3 mě předběhl zmíněný závodník z Česka, proto jsem se musel na pár vteřin zastavit, abych ho pustil v patře, když na schodišti by mě nepředběhl, to vysvětluje i pokles tepu v grafu v tom místě. Pak se mi postupně vzdálil, ale záhy jsem se k němu začal opět přibližovat, tedy jsem to myslel, a pak mě nechal předběhnout. Velmi jsem se tomu divil, ale pak jsem zjistil, že to byl úplně jiný závodník, který pro změnu startoval přede mnou a byl pomalejší. Evidentně zde bývalo vhodnější, kdyby interval byl delší, 45 až 60 sekund, ale přežít se to s opatrností dalo, i když to některé trošku zdrželo. Každopádně jsem se pak dostal do cíle, čas byl 3:37, což mě nakonec celkem příjemně překvapilo, byť jsem s poměrem k výkonu z Brna na tom byl hůře, než jiní. Hlavní ale bylo, že jsem doběhl ve zdraví. :-) Nahoře pak bylo dost času, než doběhnou ostatní, byl tam pěkný výhled, koukl jsem i dalekohledem na Kamzík a vícekrát se napil.

Po vyhotovení společného fota jsem se vydal s ostatními výtahem dolů a pak za chvíli vyběhl na nádraží, cestou jsem to vzal přes zmíněný Slavín, což mě ale zdrželo, a na vlak jsem dorazil přesně na jeho odjezd. Byl jsem asi jediný, kdo ze závodníků z ČR cestoval vlakem, ale aspoň jsem si pak v něm užil různých dobrot v jídelním voze. :-) Zajímavé bylo i to, že jsem celkem za den naběhal 4,5 hodiny času, z toho dva závody, a tím jsem se zcela zbavil veškerého zahlenění, v noci i další den už jsem měl zcela čistý nos. Bylo to ale všestranně fajn, tak jsem rád, že jsem uskutečnil i tu cestu do Bratislavy, oba závody v open kategorii přitom běželo jen 7 lidí, viz tabulka. Zajímavé je, že i medaile, kterou jsem dostal, byla úplně stejná, jako ta z Brna, takže mám dvě stejné. :-)


Návrat na přehled závodů