Postřehy ze závodů (Petr Kaňovský)

Návrat na přehled závodů

Zobrazit zprávy ze všech závody - rok:   2021   2020   2019   2018   2017   2016   2015   2014   2013   2012   2011   2010   2009   2008   2007

20.9.2014 Brno - Běh Kamenkou cca. 5,54 km

Pořadí: 55. z 55 běžců

Čas: 1:03:52 (necelý trojnásobek času vítěze 21:20)

Rychlost: 5,20 km/hod (11:32 na km) z naměřené délky 5,54 km

Průměrná TF: 113,7 tepů/min

Profil: kopcovitý, první čtyři kilometry terénem, místy po úzkých hlíněných cestách s výraznými stoupáními či klesáními,zbytek asfalt ve zvlněném profilu, hodně štěrku a kamínků na cestách

Počasí: cca. 20 stupňů, polojasno

Rozložení tempa a tepovky - rychlost km/h a tepů za minutu:

Mapa tratě a výškový profil:

Když mi v minulých dnech přišla pozvánka na Běh Kamenkou, tak jsem ji přeposlal více kamarádům, protože jsem tam na jaře běžel (viz komentář) a líbila se mi atmosféra závodu, avšak věděl jsem, že tentokrát nepoběžím, protože terén je příliš náročný a nebezpečný na zranění, které si nemohu před podzimními vrcholy sezony dovolit. Kamarádi bohužel všichni odmítli, někteří nemohli časově, jiní nechtěli riskovat zranění. Dnes jsem bohužel neměl moc dobrou náladu, ve více oblastech se mi příliš nedaří, a vnímal jsem psychickou i fyzickou únavu, kterou jsem řešil mimo jiné pojídáním cukrových jídel. Naštěstí jsem si ale psal s kamarádkou, s kterou se vzájemně povbuzujeme, a její přání bylo, že mi přeje pěknou "bláznovu sobotu". Chvíli jsem přemýšlel, a pak mi to došlo. :-) Udělám bláznovinu, kterou jsem udělal v menší míře už jednou, před více než 4 lety v Popůvkách (viz komentář), zpestřím si tak život a den si užiji. Rozhodl jsem se, že poběžím Běh Kamenkou, ale ne naplno, ale bosý. Samozřejmě jsem si dobře pamatoval, jak to tam vypadá, i když s jednou věcí jsem nepočítal, viz dále. :-) Vzal jsem tedy do ledvinky kromě běžných věcí i pytel na boty a hadru a vyběhl, vzal jsem to oklikou přes Myslivnu, celkem 8,44 km pomalým tempem 7:00/km. Doběhl jsem na start, zaprezentoval jsem se, a šel se ještě proběhnout, asi 1,5 km po trase závodu a pak zpět na start. Terén se mi zdál celkem schůdný, tak jsem se rozhodl do toho jít. Před startem jsem se vyzul, odevzdal do úschovny pytel s botama a ledvinkou a přichystal se na start. Zúčastnilo se 55 závodníků, bosý jsem byl jediný, přestože již dlouhodobě na stránkách závodů píšou Kamennou kolonií a jejím okolím v teniskách i bosky. :-) Překvapilo mě, že mé neobutí nikdo nekomentoval, všichni asi poslouchali instrukce k trati, která byla mimochodem značena velmi pečlivě, fáborky a žlutými šipkami. Bylo celkem teplé počasí, asfalt byl příjemně teplý a bylo mi dobře.

Po odstartování trať vedla do prudkého kopce po asfaltu, to se mi ještě běželo dobře a celkem rychle. Pak stoupání pokračovalo terénní lesní cestou, i tam se ještě běželo dobře, i když jsem už musel běžet raději po trávě těsně vedle cesty, protože na cestě bylo dost malých kamínků. Jakmile jsem se ale asi po 0,75 km běhu dostal nahoru, tak bohužel už následovala jen úzká hlíněná cesta, na které ale bylo spoustu malých kamínků, které dost píchaly (bosý už dlouho neběhám a i když jsem běhal dříve, tak hlavně na dráze). :-) Okamžitě jsem zpomalil, navic jsem nechtěl riskovat při sebězích nějaké zranění. Kolem 1,2.km mě předběhl poslední závodník a od té doby jsem běžel sám, úplně poslední. Ty drobné kamínky jsem velmi podcenil, při obhlídce první části trati v botách jsem si jich vůbec nevšiml. :-)

Další kilometr vedl spíše s kopce, píchání bylo dost nepříjemné, profil nebyl úplně bezpečný ani v botách, tak jsem spíše jen pomalu šel, ale i tak si to užíval. Jenom jsem si všiml, že se průměrné tempo celého závodu dostalo nad 10:00/km, takže se nemusím dostat ani pod hodinu, a přitom tepovka byla celkem vysoká. Kolem 2.km následovalo asi 200 metrů hlíněné cesty bez kamínků, pak to ale přešlo ve velmi náročné prudké klesání, opět s dost kamínky, šel jsem velmi opatrně, viz též prudký pokles rychlost a tepovky dle grafu. Někde tam jsem potkal rodinu, kde se dítě ptalo, jestli mě to nepíchá, tak jsem říkal, že trochu. :-) Na 2,5.km byl potůček, rád jsem si ho přešel, místo abych ho přeskočil, voda byla příjemně chladná. :-) Pak následoval kousek na asfaltce, kde jsem zrychlil, ale běh nebyl úplně ideální, protože i tam byly kamínky natahány.

Další kilometr byl pro mě nejnáročnější, následovalo stoupání a pak prudší klesání, bohužel všude po kamínkách, protože ani zde nešlo trávu využít, neboť tam žádná vhodná podél cest nerostla. Nohy už byly celkem otlačeny, tak jsem toto šel velmi pomalu, ale jinak jsem si to užíval, dokonce si i potichu zpíval. Prostě "bláznovina", jak má být. :-))) Někde na 3,5.km jsem se konečně dostal na asfaltku, proto i rychlost a tep rostly, ale pak to přešlo opět v hlíněnou cestu podél řeky, opět s kamínky. Ty dnes byly všude. :-))) Někde před 4.km pak následovala "minihráz" z větších kamenů, ani zde se neběželo dobře, ale byl tam i druhý potůček, který jsem opět bosý prošel, místo abych využil lávku jak na jaře. Konečně pak kolem 4.km následovalo krátké prudké terénní stoupání. Nohám už se nechtělo to vyjít, tak jsem se musel jednou přichytit i rukama, ale věděl jsem, že pak už zbývá jen 1,5 km po asfaltu. Čas po těch 4,1 km byl kolem 54 minut, takže bylo bohužel jasné, že se pod hodinu nedostanu, ale i tak jsem se rozhodl zbytek dát svižněji. Nejprve to vedlo do kopce, pak s kopce a závěr do prudkého kopce. Jako cíl jsem si dal, aby průměrná rychlost celého závodu byla nad 5 km/h, což se podařilo, ke konci jsem dal i mírný sprint. Samozřejmě jsem stále dával pozor především na to, abych si nezpůsobil mozoly, či odřeniny, běžel jsem spíše jako baletka, což zvyšovalo námahu lýtkových svalů, a občas byly i zmíněné kamínky, ale bylo to mnohem lepší než předtím. Když jsem se blížil do cíle, tak jsem měl dojem, že snad nikdo z pořadatelů nevěnuje pozornost mému doběhu, tak jsem se zeptal, jestli to měří, udělali foto a já dorazil do cíle. Bylo by mi líto, kdybych ve výsledném pořadí nebyl. Čas jsem měl 1:03:52, což byl téměř trojnásobek času vítěze. Při jarním běhu jsem měl 25:47. I když to bylo nad hodinu, tak jsem byl spokojený.

Po závodu už pár lidí zaujalo, že jsem byl bosý, ale napřed jsem si šel očistit nohy a obout se. Závod jsem absolvoval opravdu opatrně, protože nezvnikl jediný mozol či oděrka, což jsem chtěl. Protože tam po závodu seděli lidi, se kterými se znám, tak jsem se rozhodl též posedět a dal dokonce i nezdravé občerstvení, co tam měli, konkrétně klobásu s hořčicí a pečivem. Jenom jsem odmítl kofolu/pivo a dal místo toho vodu, takže jsem mohl věnovat lístek kamarádovi, jehož žena mi pak dala hořickou trubičku. Posezení s kamarády bylo fajn, byl tam i kamarád, co s námi jezdí na atletickou ligu. Pouze bylo nepříjemné, že se zatahovalo, tak jsem se pak raději zvedl, a vyběhl k domovu, nakonec jsem však ale ani nezmokl, protože mě k sobě pozval kamarád Láďa, který bydlí na půl cesty ke mně. Doběhli jsme k němu těsně, než začalo pršet, a pak jsem domů běžel až poté, co přestalo. I u něho a pak i doma si dal další sladkosti, ale nevadí. Celé odpoledne jsem si skutečně užil a mé rozhodnutí ho takto prožít bylo správné. Ani s odstupem času bych se nerozhodl jinak!!! Má nálada se velmi zlepšila a celkově to bylo fajn. Běhat bosý v takovém terénu sice může jen "blázen", ale to nevadí, bylo to super! :-)